Udari strel

V Evropi obstaja več sistemov detekcije atmosferskih razelektritev. Večina je nacionalnih in komercialnih, kot so SCALARALDISLINET, TALOS itd., ki se v glavnem združujejo v omrežje EUCLID (pokritost večjega dela Evrope). Metode zaznavanja udarov strel so podrobneje opisane na spletni strani scalar.si.

Najbolj poznano je omrežje oziroma skupnost Blitzortung.org, ki jo sestavljajo zainteresirani posamezniki z vsega sveta z lastnimi detektorji strel. Skupnosti se lahko priključi vsakdo z območja, ki je trenutno še slabše pokrito, in z namestitvijo naprave za zaznavanje atmosferskih razelektritev izboljša pokritost ter natančnost zaznane lokacije posamezne strele. Podatki s posameznih detektorjev se prenašajo na strežnike, kjer se skupno obdelajo in skoraj v realnem času objavljajo na spletni aplikaciji. Na podlagi lokacije posamezne naprave in časa prihoda elektromagnetnega impulza (lightning discharge impulse) se lahko s pomočjo več detektorjev v okolici izračuna lokacijo udara strele. Več o skupnosti in metodah zaznavanja strel si lahko preberete tukaj.

Na območju Slovenije in večjega dela jugovzhodne Evrope udare strel z več detektorji meri Elektroinštitut Milan Vidmar (EIMV) v okviru sistema SCALAR, vendar podatki žal niso brezplačno javno dostopni, saj se uporabljajo v komercialne namene. Javno dostopne podatke o udarih strel v naši okolici objavlja Madžarska državna meteorološka služba (OMSZ). Omenjene javno dostopne podatke uporabljamo za lastni grafični prikaz karte udarov strel na območju Slovenije.


Udari strel nad območjem Slovenije v zadnjih dveh urah (Meteoinfo Slovenija)


Udari strel nad območjem Slovenije zadnjih 24 ur (Meteoinfo Slovenija)

Sistemi detekcije udarov strel na državnem nivoju praviloma zelo dobro pokrivajo območje posamezne države, medtem ko z oddaljenostjo od državnih meja pokritost in s tem število izmerjenih udarov glede na dejansko stanje upada. Madžarski sistem detekcije strel zelo dobro pokriva vzhodno polovico Slovenije, medtem ko je zaznavanje strel za zahodu, predvsem zahodno od alpsko-dinarske pregrade, precej omejeno in ne izkazuje realnega stanja. Na Primorskem bo tako na zgornjih kartah izrisano precej manj udarov strel, kot se jih je dejansko pojavilo ob nevihtah.

Za spremljanje udarov strel skoraj v realnem času priporočamo uporabo podatkov sistema Blitzortung, ki so objavljeni na interaktivnem zemljevidu.


Interaktivna karta udarov strel nad Slovenijo in okolico v živo (Blitzortung)

Arhiv meritev sistema Blitzortung je dostopen na spletni strani lightningmaps.org. Interaktivna karta udarov strel nad Evropo v zadnjih 6 urah je na volju tudi na spletni strani meteonetwork.eu.


Animacija udarov strel nad Italijo in širšo okolico v zadnjih dveh urah (Meteociel)


Animacija udarov strel nad Italijo in širšo okolico v zadnjih 5 urah (Meteociel)


Animacija gostote udarov strel nad Evropo v zadnjih dveh urah (EUCLID)

Deli vsebino na:

Radarska slika padavin

Udari strel

Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenija3 days ago
⛈ Čez Slovenijo se pomika vremenska fronta, ki jo spremljajo nevihte s krajevnimi nalivi. Te bodo v prihodnjih urah prešle večji del države.

💦 Na srečo so zadnji meteorološki izračuni nekoliko zmanjšali količino padavin, kar pomeni, da so večja razlivanja vodotokov manj verjetna. Še največ težav utegnejo povzročati meteorne vode, ki lahko na manjših območjih zalivajo kleti in poplavijo kakšno cesto. Zaradi razmočenega terena se lahko sproži tudi kakšen zemeljski plaz. Največ nevšečnosti je pričakovati na severovzhodu Slovenije.

Radarska slika padavin: ARSO
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenija3 days ago
⛈ ⚠️ Zvečer in v prvem delu noči nas bo od zahoda precej burno prešla vremenska fronta. Pričakovati je nevihte z okrepljenim vetrom in nalivi, ki lahko povzročijo hiter porast manjših rek in hudournikov, mogoča so tudi razlivanja. Padavine bodo bolj obilne v severni polovici Slovenije, kjer lahko v razmeroma kratkem času pade od 50 do okoli 100 litrov dežja na kvadratni meter.

☀️ Napoved za prihodnje dni je veliko bolj vzpodbudna. Že v drugem delu noči bodo padavine v večjem delu Slovenije ponehale in začelo se bo jasniti. Pred nami je večinoma sončen konec tedna s popoldanskimi temperaturami, ki bodo ob jugozahodnem vetru marsikje presegle 25 stopinj Celzija. Ozračje lahko tu in tam občasno nekoliko ohladi le kakšna manjša ploha.

Na sliki je prikazana predvidena skupna količina padavin po meteorološkem modelu ALADIN/SI.

Avtor besedila: Rok Nosan
Avtor prikaza: Amadej Krepek
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenija6 days ago
⛈ Nad Slovenijo je nastalo več manjših nevihtnih celic, ki jih spremljajo krajevno močnejši nalivi s sodro. Na Arso vremenski postaji v Kočevskih Poljanah je do 16. ure padlo že 47 litrov dežja na kvadratni meter.

💦 Ob nevihtah je možno prehodno naraščanje posameznih manjših vodotokov, nekaj težav lahko povzročijo tudi meteorne vode.
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenija7 days ago
💦 Vstopamo v daljše obdobje spremenljivega vremena, ki ga bodo zaznamovale pogoste padavine. Te se bodo pojavljale predvsem v obliki krajevnih ploh in neviht, kar pomeni, da se lahko že na manjših območjih pojavijo velike razlike v količini padavin.

⛈ Težišče padavinskega dogajanja bo danes popoldne, zvečer in v noči na torek nad vzhodno polovico Slovenije, kjer bi lahko ob počasi premikajočih padavinskih celicah lokalno padla večja količina dežja. Ob tem je možen hiter porast manjših rek in hudournikov. Ob popoldanskih nevihtah lahko na manjših območjih padata tudi sodra in drobna toča.

📊 Slika prikazuje predvideno količino padavin do jutri zjutraj po modelu ICON-D2. Prikazan je le eden izmed scenarijev. Dejanska razporeditev padavin je lahko tudi nekoliko drugačna.

Napoved pripravil: Rok Nosan
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenija1 week ago
Ponekod po Sloveniji je danes nastalo nekaj ploh in neviht z lokalnimi nalivi. Takšen je bil pogled na odhajajočo nevihto v Ravnah pri Šoštanju, kjer so v nevihtnem nakovalu nastali oblaki tipa mammatus.

Foto: Tim Grešak, Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenija1 week ago
V pretekli noči smo lahko v večjem delu Slovenije opazovali severni sij, ki je ponekod postregel z res izjemnimi kontrasti. Danes zvečer bi se lahko sij ponovno pojavil, a bo za njegovo opazovanje potrebno veliko sreče, saj nam lahko ponagajajo oblaki. 🌌

Avtor fotografij: Tim Grešak, Meteoinfo Slovenija