V Evropi obstaja več sistemov detekcije atmosferskih razelektritev. Večina je nacionalnih in komercialnih, kot so SCALAR, ALDIS, LINET, TALOS itd., ki se v glavnem združujejo v omrežje EUCLID (pokritost večjega dela Evrope). Metode zaznavanja udarov strel so podrobneje opisane na spletni strani scalar.si.
Najbolj poznano je omrežje oziroma skupnost Blitzortung.org, ki jo sestavljajo zainteresirani posamezniki z vsega sveta z lastnimi detektorji strel. Skupnosti se lahko pridruži vsakdo z območja, ki je trenutno še slabše pokrito, in z namestitvijo naprave za zaznavanje atmosferskih razelektritev izboljša pokritost ter natančnost zaznane lokacije udarov strel. Podatki s posameznih detektorjev se prenašajo na strežnike, kjer se skupno obdelajo in v realnem času objavljajo na spletni aplikaciji. Na podlagi lokacije posamezne naprave in časa prihoda elektromagnetnega impulza (lightning discharge impulse) se lahko s pomočjo več detektorjev v okolici izračuna lokacijo udara strele. Več o skupnosti in metodah zaznavanja strel si lahko preberete tukaj.
Na območju Slovenije in večjega dela jugovzhodne Evrope udare strel z več detektorji meri Elektroinštitut Milan Vidmar (EIMV) v okviru sistema SCALAR, vendar podatki niso brezplačno javno dostopni, saj se uporabljajo v komercialne namene. Javno dostopne podatke o udarih strel v naši okolici objavlja Madžarska državna meteorološka služba (HungaroMet). Omenjene javno dostopne podatke uporabljamo za lastni grafični prikaz karte udarov strel na območju Slovenije.
Udari strel nad območjem Slovenije v zadnjih dveh urah (Meteoinfo Slovenija)
Udari strel nad območjem Slovenije zadnjih 24 ur (Meteoinfo Slovenija)
Sistemi detekcije udarov strel na državnem nivoju praviloma zelo dobro pokrivajo območje posamezne države, medtem ko z oddaljenostjo od državnih meja pokritost in s tem število zaznanih udarov glede na dejansko stanje upada. Madžarski sistem detekcije strel zelo dobro pokriva vzhodno polovico Slovenije, medtem ko je zaznavanje strel na zahodu, predvsem zahodno od alpsko-dinarske pregrade, precej omejeno in ne izkazuje realnega stanja. Na Primorskem bo tako na zgornjih dveh kartah izrisano precej manj udarov strel, kot se jih je dejansko pojavilo ob nevihtah.
Za spremljanje udarov strel skoraj v realnem času priporočamo uporabo podatkov sistema Blitzortung, ki so objavljeni na interaktivnem zemljevidu.
Interaktivna karta udarov strel nad Slovenijo in okolico v živo (Blitzortung)
Arhiv meritev sistema Blitzortung je dostopen na spletni strani lightningmaps.org. Interaktivna karta udarov strel nad Evropo v zadnjih 6 urah je na volju tudi na spletni strani meteonetwork.eu.
Animacija udarov strel nad Italijo in širšo okolico v zadnjih dveh urah (Meteociel)
Animacija udarov strel nad Italijo in širšo okolico v zadnjih 5 urah (Meteociel)
Animacija intenzitete pojavnosti strel v slovenskih občinah (SCALAR)
Animacija gostote udarov strel nad Evropo v zadnjih dveh urah (EUCLID)