Satelitske slike oblačnosti

Meteorološki sateliti spremljajo oblačnost in druge vremenske pojave s pomočjo radiometrov. To so posebni senzorji, ki so nameščeni na satelitu. Ti senzorji delujejo v različnih valovnih dolžinah elektromagnetnega spektra in omogočajo pridobivanje podatkov o oblačnosti, onesnaženosti ozračja, temperaturi površja, temperaturi morja, vegetaciji in še mnogo več. Satelitske meritve pomagajo tudi pri spremljanju in ocenjevanju škode, ki jo povzročijo vremenske ujme, z njimi pa je mogoče oceniti tudi izgubo ledenih površin, ki je posledica globalnega dviga temperatur.

Sateliti s pomočjo radiometrov za vidno svetlobo in infrardeče sevanje zajemajo slike oblakov nad različnimi območji na Zemlji. Te slike nam omogočajo spremljanje stanja oblačnosti, prepoznavanje vrst oblakov ter njihovo gibanje in razvoj. Pasovom, ki jih zaznavajo posamezni radiometri, pravimo kanali. Posnetek radiometra v posameznem kanalu predstavlja satelitsko sliko.

Na satelitskih slikah oblačnosti lahko vidite različne oblike in vrste oblakov, ki so prisotni na nebu. Praviloma so oblaki prikazani v različnih barvah ali odtenkih sive, kar ponazarja njihovo debelino in vrsto.

Podatki, pridobljeni s pomočjo meteoroloških satelitov, so temelj za izdelavo vremenske napovedi, spremljanje podnebnih sprememb, načrtovanje kmetijskih dejavnosti, upravljanje naravnih virov, preprečevanje in obvladovanje naravnih nesreč ter raziskave na področju meteorologije in spreminjanja podnebja.


Satelitska slika oblačnosti nad širšim območjem Alp in Slovenije (Sat24)


Satelitska slika oblačnosti nad Evropo (ARSO)


Satelitska animacija oblačnosti nad območjem Italije in okolice (Meteociel)


Infrardeča satelitska slika oblačnosti nad Evropo (Sat24)


Infrardeča satelitska slika oblačnosti nad širšim območjem Alp (Sat24)


RGB kompozitna satelitska slika oblačnosti v naravnih barvah (EUMETSAT)


Infrardeča slika oblačnosti (EUMETSAT)


Dnevni satelitski posnetek Nasinega satelita MODIS (Meteociel)

Več satelitskih slik in animacij z arhivom za območje Slovenije

Zadnji satelitski posnetki Nasinega satelita MODIS v visoki ločljivosti (250 m)

Deli vsebino na:

Radarska slika padavin

Udari strel

Spremljajte nas

Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijasobota, 16 novembra, 2024 at 9:14dop
Druga polovica novembra bo vremensko precej bolj pestra od prve polovice. Čakajo nas hitre temperaturne spremembe, po več kot treh tednih pa nas bodo zajele tudi padavine.

📉 Vreme se bo občutneje spremenilo sredi prihodnjega tedna, ko se bo na južno stran Alp spustila obsežna gmota hladnega polarnega zraka. Nad severnim Sredozemljem se bo istočasno oblikoval ciklon, ki bo vplival na vreme pri nas. Med sredo in petkom bi lahko tudi nekatere nižine pobelil sneg, vendar je napoved še negotova. Vse bo odvisno od natančnega položaja ciklona, ki bo vplival na intenzivnost ohladitve in količino padavin. Meteorološki izračuni glede tega še niso povsem usklajeni. ❄️

🌡️ Morebiten obisk zime bo kratek. Že kmalu bo namreč sledila izrazita odjuga. Trenutno kaže, da bi lahko po 24. novembru topel jugozahodnik sneg talil tudi v visokogorju, saj bi se meja ledišča dvignila nad naše najvišje vrhove. Tam, kjer bo jugozahodnik segel tudi v nižine, bo zelo toplo za konec novembra. Na vzhodu Slovenije in ob morju bi se lahko temperature lokalno približale celo 20 stopinjam Celzija.

📊 Animacija prikazuje gibanje zračnih mas v naslednjih desetih dneh. Barve ponazarjajo temperaturne odklone od dolgoletnega povprečja.

🔗 Vir animacije: Wxchart.com
✍️ Avtor napovedi: Rok Nosan

----------
Uporaba besedila v medijih je brez privolitve avtorja strogo prepovedana!
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijačetrtek, 14 novembra, 2024 at 9:32pop
ℹNaša spletna stran meteoinfo.si trenutno ne deluje. Spletna stran bo predvidoma spet na voljo do nedelje. Hvala za razumevanje! 😊

➡Spremljate spletno stran Meteoinfo Slovenija?
Kakšne vsebine, podatke ali druge produkte bi si želeli na naši spletni strani?

➡Vaše ideje, želje, pohvale in tudi kritike bodo izboljšale idejo o Meteoinfo Slovenija. Sčasoma želimo, da boste na naših straneh našli vse informacije o vremenu, ki jih boste potrebovali ali želeli v danem trenutku.
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijačetrtek, 14 novembra, 2024 at 1:43pop
Ponoči je nekatere višje predele na severu in jugu Slovenije pobelil sneg. Za pravo zimsko kuliso skrbi tudi ivje, ki se ob megli in nizkih temperaturah nabira na drevesih in grmovju. 🌨️❄️ Fotografije so nastale na Rezinskem vrhu v občini Ribnica, na nadmorski višini približno 1200 metrov.

📸 Foto: Rok Nosan
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijačetrtek, 7 novembra, 2024 at 2:50pop
Meglena pokrovka na območju Dravskega polja sega do nadmorske višine okoli 500 m. Plast megle je debela torej okoli 300 m. Takšno vreme bo trajalo predvidoma do ponedeljka.
Avtor nastalih fotografij je Matej Štegar
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijaponedeljek, 4 novembra, 2024 at 3:26pop
🇪🇸
Na vzhodu Španije se danes ponovno borijo z obilnimi padavinami. Velik del območja Barcelone je poplavljen. Več bodo povedale fotografije same …

Vir: MeteoNews 24
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijanedelja, 3 novembra, 2024 at 6:24pop
🇺🇸🌪️Oklahoma, ZDA

V bližini mesta Oklahoma city je tornado skoraj dobesedno “zradiral” nekatere hiše. Fotografije, ki so preplavile splet, so šokantne!