Meteorološki sateliti spremljajo oblačnost in druge vremenske pojave s pomočjo radiometrov. To so posebni senzorji, ki so nameščeni na satelitu. Ti senzorji delujejo v različnih valovnih dolžinah elektromagnetnega spektra in omogočajo pridobivanje podatkov o oblačnosti, onesnaženosti ozračja, temperaturi površja, temperaturi morja, vegetaciji in še mnogo več. Satelitske meritve pomagajo tudi pri spremljanju in ocenjevanju škode, ki jo povzročijo vremenske ujme, z njimi pa je mogoče oceniti tudi izgubo ledenih površin, ki je posledica globalnega dviga temperatur.
Sateliti s pomočjo radiometrov za vidno svetlobo in infrardeče sevanje zajemajo slike oblakov nad različnimi območji na Zemlji. Te slike nam omogočajo spremljanje stanja oblačnosti, prepoznavanje vrst oblakov ter njihovo gibanje in razvoj. Pasovom, ki jih zaznavajo posamezni radiometri, pravimo kanali. Posnetek radiometra v posameznem kanalu predstavlja satelitsko sliko.
Na satelitskih slikah oblačnosti lahko vidite različne oblike in vrste oblakov, ki so prisotni na nebu. Praviloma so oblaki prikazani v različnih barvah ali odtenkih sive, kar ponazarja njihovo debelino in vrsto.
Podatki, pridobljeni s pomočjo meteoroloških satelitov, so temelj za izdelavo vremenske napovedi, spremljanje podnebnih sprememb, načrtovanje kmetijskih dejavnosti, upravljanje naravnih virov, preprečevanje in obvladovanje naravnih nesreč ter raziskave na področju meteorologije in spreminjanja podnebja.
Satelitska slika oblačnosti nad širšim območjem Alp in Slovenije (Sat24)
Satelitska slika oblačnosti nad Evropo (ARSO)
Satelitska animacija oblačnosti nad območjem Italije in okolice (Meteociel)
Infrardeča satelitska slika oblačnosti nad Evropo (Sat24)
Infrardeča satelitska slika oblačnosti nad širšim območjem Alp (Sat24)
RGB kompozitna satelitska slika oblačnosti v naravnih barvah (EUMETSAT)
Infrardeča slika oblačnosti (EUMETSAT)
Dnevni satelitski posnetek Nasinega satelita MODIS (Meteociel)
Več satelitskih slik in animacij z arhivom za območje Slovenije
Zadnji satelitski posnetki Nasinega satelita MODIS v visoki ločljivosti (250 m)