Močna neurja na območju srednje in vzhodne Hrvaške, 1. 7. 2024

Avtor reportaže: Matej Štegar

V ponedeljek, 1. julija, se je prek Evrope pomikala višinska dolina s hladnim zrakom, njen vpliv je segal vse do severnega in zahodnega Sredozemlja. Z njo povezana hladna fronta je sredi dneva od severa dosegla Slovenijo. Nad naše kraje je večji del dneva dotekal topel in vlažen zrak iznad jugozahodne Evrope in zahodnega Sredozemskega morja, zato so že pred fronto v nestabilnem ozračju nastajale krajevne nevihte, ki so se pomikale od zahoda proti vzhodu. Na Gorenjskem, osrednji in vzhodni polovici države so nastajala krajevna neurja z močnim vetrom, nalivi in točo. Najmočnejša nevihta je bila v Posavju. Nevihte so se na območju Hrvaške še okrepile in se širile na območje Slavonije. Kjer so močna neurja povzročila velikansko škodo.

Vremenska slika nad Evropo. Vir: Arso

Temperatura je bila na območju Zagreba in Slavonije med 29 in 31 stopinj C. Energije je bilo okoli 1000 cape. Heličnost je bila tudi nad 200 m2 s-2, pri tleh pa je pihal vzhodni veter med 20-30 km/h.

Vir:meteologix

Sondaža za območje Zagreba

Radarska slika padavin ob 3 ujetih superceličnih nevihtah. Vir: Arso in DHMZ

Pogled na prvo supercelico na območju Zagreba

Pogled z kraja Potok blizu Popovače na drugo supercelico. To supercelico sem sledil z kraja Potok, pa vse do kraja Gradac, vzhodno od Požege(skoraj 120 km).

timelapse supercelice na območju Siska: Avtor Kristijan Cizerl

YouTube player

Pogled z kraja Kutina na izjemno supercelico.

Pogled z kraja Novska.

Pogled z avtoceste v kraju Bodegraj

Pogled z kraja Gradac na drugo supercelico

Pogled na tretjo supercelico z kraja Ratkovica

Zrna toče so bile velika do 6 cm, v kraju Ratkovica.

Pogled z okolice Zagreba na shelf cloud.

Mediji-Hrvaška

YouTube player
YouTube player
YouTube player
Deli vsebino na:

Matej Štegar

Sem Matej Štegar, po poklicu ekonomski tehnik. Že več kot 20 let spremljam in beležim vremenske pojave. Doma imam svojo vremensko postajo, ki vsakih 5 minut pošilja aktualne podatke na splet. Spletna stran je dosegljiva na tem naslovu ptuj.zevs.si. Ukvarjam se tudi z fotografiranjem ekstremnih vremeneskih pojavov. Že 15 let lovim nevihte, v zimskem času grem tudi na meritve burje na območje Hrvaške(Kvarner), ter v Sloveniji. Do sedaj sem lovil nevihte v naslednjih državah:Slovenija,Hrvaška,Italija,Madžarska,Avstrija,Češka,Nemčija in Francija.

Radarska slika padavin

Udari strel

Spremljajte nas