Huda neurja s točo in orkanskim vetrom po Sloveniji, 13. 7. 2023

Avtor reportaže:Matej Štegar

Avtor fotografij: Tim Grešak, Aleš Rozman in Amadej Krepek

Obsežen nevihtni sistem je zgodaj zjutraj najprej zajel zahodno polovico države. Nato sta dve nevihtni liniji se pomikali proti vzhodni polovici države. Južna celica ni povzročila večjih nevšečnosti, precej močnejša je bila severnejša v pasu od Posočja do Prekmurja, katera je povzročala zelo močne sunke vetra in točo. Sunki vetra so lokalno dosegali med 100-130 km/h, toča je ponekod bila velika kot kokošje jajce. Neurje je podiralo številna drevesa in odkrivalo strehe. Vremensko dogajanje se je do jutra prehodno umirilo. Čez dan so začele v zahodnih in osrednjih krajih nastajat močnejše nevihte z nalivi,debelo točo in viharnimi sunki vetra. Nevihtne so se pomikale proti vzhodu. Najmočnejša nevihta je bila na območju Posavja(Krško itd.). Tam je padala toča v premeru do 13 cm. Nevihtna aktivnost se je zvečer umirila in pomaknila na Hrvaško.

Vremenska slika nad Evropo. Vir: Arso

Radarska slika padavin nevihtnega dogajanja zgodaj zjutraj. Vir: Arso in DHMZ

Udari strel.Vir: Blitzortnung

Pogled z Cerja, na prihod močne supercelične nevihte. Avtor fotografij in video posnetka je Tim Grešak.

Avtor spodnjih slik: Aleš Rozman

Posledice jutranjega divjanja neurja na območju Velenja.Avtor: Tim Grešak

Posledice neurja, avtor fotografij in videa, Amadej Krepek

YouTube player
Na vremenski postaji v Benediktu pri Lenartu je bil izmerjen sunek kar 113km/h.

Gornja Radgona

Lamanoše

Podgrad pri Gornji Radgoni

Vremensko dogajanje čez dan.

Radarska slika padavin. Vir: Arso in DHMZ

Pogled z kraja Zaprešič pri Zagrebu v smeri Krškega, na supercelčno nevihto. Neurje je spremljala zelo debela toča, ki je v premeru dosegla do 13 cm. Ta supercelična nevihta je živela več kot 12 ur, in prepotovala več kot 1200 km od rojstva v jugozahodni Sloveniji v zgodnjih popoldanskih urah v četrtek, 13. julija, do oslabitve celice na romunski obali Črnega morja v petek zgodaj zjutraj. Ostanki nevihte so zašli še dlje v Črno morje, tako da je njena pot dosegla skoraj 1500 km.

Rekordna toča v kraju Gorenja Lepa vas pri Krškem. Avtor:Tina Novšak

Avtor spodnjih fotografij je Tim Grešak

Pogled na velika zrna toče na območju Krškega. Avtor Tim Grešak

Posledice divjanja neurja na Hrvaški strani, tik ob meji.

Mediji:

https://www.24ur.com/novice/slovenija/prihaja-hladna-fronta-nalivi-mocni-sunki-vetra-in-toca.html

https://www.facebook.com/watch/?v=835305278126976

Deli vsebino na:

Matej Štegar

Sem Matej Štegar, po poklicu ekonomski tehnik. Že več kot 20 let spremljam in beležim vremenske pojave. Doma imam svojo vremensko postajo, ki vsakih 5 minut pošilja aktualne podatke na splet. Spletna stran je dosegljiva na tem naslovu ptuj.zevs.si. Ukvarjam se tudi z fotografiranjem ekstremnih vremeneskih pojavov. Že 15 let lovim nevihte, v zimskem času grem tudi na meritve burje na območje Hrvaške(Kvarner), ter v Sloveniji. Do sedaj sem lovil nevihte v naslednjih državah:Slovenija,Hrvaška,Italija,Madžarska,Avstrija,Češka,Nemčija in Francija.

Radarska slika padavin

Udari strel

Spremljajte nas

Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijapetek, 22 novembra, 2024 at 1:20dop
Hladen zrak se v severni polovici Slovenije presenetljivo dobro upira toplemu jugozahodnemu vetru, zato so razmere marsikje povsem zimske. ❄️

Drugače je v južnih krajih. V Babnem Polju močno dežuje pri 9, v Osilnici pa celo pri 12 stopinjah Celzija. Dežuje tudi na 1300 metrov visokih Sviščakih, kjer je trenutno 5 stopinj Celzija.

Vir slik: promet.si
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijačetrtek, 21 novembra, 2024 at 12:33pop
🌬️🌡️ Marsikje se jutri ne bomo zbudili v zasneženo, ampak v nenavadno toplo in vetrovno jutro. Najtopleje bo v južnem delu Slovenije, kjer lahko termometri pokažejo tudi več kot 10 stopinj Celzija.

Prilagamo zadnji izračun meteorološkega modela Aladin. 📊
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijačetrtek, 21 novembra, 2024 at 9:03dop
Noč in jutrišnje dopoldne bo zaznamovalo zelo intenzivno vremensko dogajanje. Čez Alpe in naše kraje se bo pomikal majhen, a precej globok ciklon, ki bo prinesel 🌬️ veter, 🌧️ dež in ponekod tudi ❄️ sneg.

Vreme se bo občutno spremenilo pozno popoldne in zvečer, ko se bodo od jugozahoda nad večji del Slovenije razširile padavine. 🌨️ Sprva bo lahko tudi po nekaterih nižinah snežilo, a bo sneg marsikje že kmalu prešel v dež. 🌧️

Ponoči se bo krepil jugozahodni veter, ki bo večjemu delu Slovenije prinesel izrazito otoplitev. 🌬️🌡️ Izjema bodo zatišne doline ob meji z Avstrijo, kjer bo lahko še snežilo, drugod pa bo prevladoval dež. Nastane lahko tudi kakšna nevihta. ⛈ Meja sneženja se bo lahko za krajši čas dvignila vse do 1700 metrov nadmorske višine.

⚠️ Jugozahodni veter bo na izpostavljenih mestih v višjih legah v sunkih dosegel okoli 100 kilometrov na uro. 🌬️ Tudi po nižinah južne Slovenije bo vetrovno, jutrišnje jutro pa bo v teh krajih nenavadno toplo za drugo polovico novembra. 🌡️ Ponekod na Dolenjskem in v Beli krajini lahko termometri pokažejo več kot 10 stopinj Celzija.

Kmalu zatem bo zapihal okrepljen severni veter, ki bo prinesel naglo ohladitev. 🌬️❄️ Tam, kjer bodo še vztrajale padavine, se bo meja sneženja lahko spet spustila do nižin.

Najbolj zimsko bo jutri zjutraj v višjeležečih dolinah ob meji z Avstrijo, saj so ti predeli najbolj zaščiteni pred toplim jugozahodnim vetrom. Po dolinah (Rateče, Kranjska Gora, Mežica ...) lahko zapade do okoli 10, v višjih legah pa tudi 20 centimetrov snega. ❄️🌨️ Nižine preostalega dela Slovenije bodo ostale večinoma kopne, le tu in tam morda zapade nekaj centimetrov snega.

Prilagamo animaciji predvidenega pomikanja padavin čez Slovenijo ter gibanja temperature na nadmorski višini okoli 1400 metrov.
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijasobota, 16 novembra, 2024 at 9:14dop
Druga polovica novembra bo vremensko precej bolj pestra od prve polovice. Čakajo nas hitre temperaturne spremembe, po več kot treh tednih pa nas bodo zajele tudi padavine.

📉 Vreme se bo občutneje spremenilo sredi prihodnjega tedna, ko se bo na južno stran Alp spustila obsežna gmota hladnega polarnega zraka. Nad severnim Sredozemljem se bo istočasno oblikoval ciklon, ki bo vplival na vreme pri nas. Med sredo in petkom bi lahko tudi nekatere nižine pobelil sneg, vendar je napoved še negotova. Vse bo odvisno od natančnega položaja ciklona, ki bo vplival na intenzivnost ohladitve in količino padavin. Meteorološki izračuni glede tega še niso povsem usklajeni. ❄️

🌡️ Morebiten obisk zime bo kratek. Že kmalu bo namreč sledila izrazita odjuga. Trenutno kaže, da bi lahko po 24. novembru topel jugozahodnik sneg talil tudi v visokogorju, saj bi se meja ledišča dvignila nad naše najvišje vrhove. Tam, kjer bo jugozahodnik segel tudi v nižine, bo zelo toplo za konec novembra. Na vzhodu Slovenije in ob morju bi se lahko temperature lokalno približale celo 20 stopinjam Celzija.

📊 Animacija prikazuje gibanje zračnih mas v naslednjih desetih dneh. Barve ponazarjajo temperaturne odklone od dolgoletnega povprečja.

🔗 Vir animacije: Wxchart.com
✍️ Avtor napovedi: Rok Nosan

----------
Uporaba besedila v medijih je brez privolitve avtorja strogo prepovedana!
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijačetrtek, 14 novembra, 2024 at 9:32pop
ℹNaša spletna stran meteoinfo.si trenutno ne deluje. Spletna stran bo predvidoma spet na voljo do nedelje. Hvala za razumevanje! 😊

➡Spremljate spletno stran Meteoinfo Slovenija?
Kakšne vsebine, podatke ali druge produkte bi si želeli na naši spletni strani?

➡Vaše ideje, želje, pohvale in tudi kritike bodo izboljšale idejo o Meteoinfo Slovenija. Sčasoma želimo, da boste na naših straneh našli vse informacije o vremenu, ki jih boste potrebovali ali želeli v danem trenutku.
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijačetrtek, 14 novembra, 2024 at 1:43pop
Ponoči je nekatere višje predele na severu in jugu Slovenije pobelil sneg. Za pravo zimsko kuliso skrbi tudi ivje, ki se ob megli in nizkih temperaturah nabira na drevesih in grmovju. 🌨️❄️ Fotografije so nastale na Rezinskem vrhu v občini Ribnica, na nadmorski višini približno 1200 metrov.

📸 Foto: Rok Nosan