Orkanska burja na območju Velebitskega kanala 180 km/h, (Ražanac, Paški most), 3. 4. 2023

Avtor reportaže: Matej Štegar

Nad južno Italijo in južnim Jadranom se je poglobilo ciklonsko območje, nad srednjo Evropo pa se je krepilo območje visokega zračnega tlaka. V višinah je bila nad vzhodno Evropo dolina s hladnim zrakom.Na območju Like je naletaval sneg. Pihal je okrepljen severni do severovzhodni veter, v Velebitskem kanalu pa orkanska burja. Sunki so na izpostavljenih legah dosegali med 150-190 km/h.

Modeli so že več dni nakazovali na močno burjo, v Velebitskem kanalu. Glede na to, da ni kazalo obilnega sneženja v Gorskem Kotarju in Liki, saj je bil ciklon dovolj južneje(snežilo je v Bosni in Srbiji). Sva se z Gregorjem odločila, da greva prvič zmerit burjo, tudi na Paški most. Velikokrat ob močni burji namreč obilno sneži v Liki, in je skoraj, da nemogoče prit tudi po stari cesti dol. Tokrat je na območju Gračca le naletaval sneg. Avtocesta je bila pri Svetem Roku zaprta.

Vremenske karte Aladina, EC, WRF

Opozorilo DHMZ

Avtomatska postaja od DHMZ, je ta dan zabeležila sunke le, do nekje 145 km/h, kar je občutno premalo, kot je dejansko pihalo tudi poleg mostu. Verjetno sol povzroča težave merilcu, bi bili skoraj boljši ultrazvočni merilci. Na sredini mostu sicer piha veliko več, ponavadi okoli 50 km/h. Saj ožina deluje kot nek lijak, kjer se steka burja z Velebita. Hladen zrak se ne more dvignit prek bregov, zato najde najlažjo pot.

Med 17:00-18:30, uro sem blizu merilne postaje z profesionalnim merilcem izmeril 156,7 km/h(17:19). Ob okoli 17:49, pa na mostu 159,8 km/h. Po 19:30 uri, se je burja začela krepit. Med 19:45-20:00, sem na sredini mostu izmeril 180 km/h(50m/s), in to 3 krat. Ob taki hitrosti in vsej soli v zraku je bilo precej adrenalinsko. Ker je bila že skoraj, da tema sem nehal z meritvijo. In tudi čakala naju je dolga vožnja proti domu. Tik pred odhodom so bili sunki blizu 200 km/h, saj so po zraku leteli manjši kosi kamenja. Na avtu se je slišalo kot da bi padala toča 3 cm. Na trepalnicah sem imel kar nekaj Paške soli, je bilo potrebno sprati si z vodo, peklo pa je ko sam hudič:). Osebni rekord “uradno” ostaja z grada Nehaj v Senju 181,4 km/h, 23.2.2019. Vsekakor pa je tu pihnilo več.

Navis profesionalni merilec:
180 km/h, 50m/s, 97,2 kts in 111,8 mph.

 Novigradsko morje, pogled v smeri starega Masleniškega mosta.

Odpeljeva se do Ražanca, ki je znan po velikih valovih, ko piha burja.

Paški most

Avtomatska postaja DHMZ

Pogled na Velebit in na kapo. Robovi teh oblakov, imenovani brvine so ostri, jasno definirani. Spodnja ploskev oblakov je vodoravna.

Popoldan je za krajši čas burja malo oslabela,a so bili sunki še vedno do 150 km/h. Zato sva se zapeljala čez most. Malo je avto zazibalo, a nič posebnega, domačini se tu vozijo prek ko piha 180 km/h, kar pa je že precej nevarno.

Ražanac proti večeru, ko se je burja začela krepit.

YouTube player
Deli vsebino na:

Matej Štegar

Sem Matej Štegar, po poklicu ekonomski tehnik. Že več kot 20 let spremljam in beležim vremenske pojave. Doma imam svojo vremensko postajo, ki vsakih 5 minut pošilja aktualne podatke na splet. Spletna stran je dosegljiva na tem naslovu ptuj.zevs.si. Ukvarjam se tudi z fotografiranjem ekstremnih vremeneskih pojavov. Že 15 let lovim nevihte, v zimskem času grem tudi na meritve burje na območje Hrvaške(Kvarner), ter v Sloveniji. Do sedaj sem lovil nevihte v naslednjih državah:Slovenija,Hrvaška,Italija,Madžarska,Avstrija,Češka,Nemčija in Francija.

Radarska slika padavin

Udari strel

Spremljajte nas