Supercelica in shelf cloud na območju Karlovca, 27. 6. 2023

Avtor reportaže: Matej Štegar

Prek srednje Evrope se je proti vzhodu pomikala višinska dolina hladnega zraka. Čez dan nas je prešla hladna fronta. Bilo je spremenljivo do pretežno oblačno. Ves dan so bile pogoste krajevne nevihte z nalivi, točo in močnimi sunki vetra. Zapihal je veter vzhodnih smeri, na Primorskem zvečer šibka do zmerna burja.

Pred prihodom hladne fronte je nastalo nekaj močnejših neviht, tudi superceličnih. Vetrovno striženje je bilo zmerno, energije je bilo nekje okoli 1000 capa.Malo pred poldnevom sta nastali dve močnejši supercelični nevihti na območju Gorenjske, kjer je toča povzročila kar nekaj škode. Pri nas na vzhodu ni bilo pogojev za kaj fotogeničnega. Modeli so nakazovali nekaj močnejših celic na območju Zagreba in Karlovca. Zato se z kolegom Timom, odpraviva v smeri Karlovca, kjer je bilo še nekaj sonca. Prvi postanek je bil v kraju Jastrebarsko, a kaj kmalu je bilo potrebno it za Karlovec. Na območju Kočevja je na hitro nastala močnejša nevihta, ki je imela smer naravnost proti Karlovcu. Takoj se je po radarju opazilo, da gre za klasično supercelično nevihto. Na območju Karlovca je prerasla v dvignjeno supercelico zaradi severovzhodnega vetra pri tleh, ki je v spodnjih plasteh spodrezal strukture. Na hitro najdeva kolikor toliko optimalno lokacijo, kljub težkemu terenu.Izolirana supercelica je potovala vse do Bosne, kjer je kasneje malo pred Banjo Luko oslabela.

Vremenski modeli WRF.Vir: Modellzentrale

Pot supercelice, od okolice Kočevja pa vse do Bosne. Vir: Blitzortnung

Radarska slika padavin. Vir Arso in DHMZ

Pogled na klasično supercelico v kraju Donje Mekušje pri Karlovcu. Radarski odboji so bili do 60 dbz.

Tukaj je šla v dvignjeno supercelico.

Odpeljeva se malo naprej, do kraja Husje, kjer sva bila pod mezociklonom. Padlo je nekaj zrn toče, na srečo je glavnina šla severneje.

Odpeljeva se nazaj do kraja Donje Mekušje, kjer poslikava še eno celico z shelf cloudom.

YouTube player
Deli vsebino na:

Matej Štegar

Sem Matej Štegar, po poklicu ekonomski tehnik. Že več kot 20 let spremljam in beležim vremenske pojave. Doma imam svojo vremensko postajo, ki vsakih 5 minut pošilja aktualne podatke na splet. Spletna stran je dosegljiva na tem naslovu ptuj.zevs.si. Ukvarjam se tudi z fotografiranjem ekstremnih vremeneskih pojavov. Že 15 let lovim nevihte, v zimskem času grem tudi na meritve burje na območje Hrvaške(Kvarner), ter v Sloveniji. Do sedaj sem lovil nevihte v naslednjih državah:Slovenija,Hrvaška,Italija,Madžarska,Avstrija,Češka,Nemčija in Francija.

Radarska slika padavin

Udari strel

Spremljajte nas