Avtor reportaže: Matej Štegar
V petek, 15. julija, je nad zahodno Evropo prevladovalo območje visokega zračnega tlaka s središčem nad Irsko, nad Skandinavijo pa je bilo območje nizkega zračnega tlaka. Nad Sredozemljem se je zadrževal vroč afriški zrak, medtem pa je iznad Severnega morja proti jugu dotekal hladen in vlažen zrak. Hladna fronta je valovila vse od Skandinavije, prek vzhodne Evrope do Alp in v zgodnjem popoldnevu dosegla naše kraje. Ob prehodu fronte je v nižinah prišlo do obrata vetra, saj je zapihal veter vzhodnih smeri, v višinah pa je še vztrajal severozahodnik. Ob striženju vetra z višino ter ob dotoku vlažnega zraka so v zgodnjem popoldanskem času nastale prve plohe in nevihte na Gorenjskem in se nato pomikale proti jugovzhodu. V večernem času pa je nastalo še nekaj manjših ploh in neviht tudi v delu Primorske.
Vremenska slika nad Evropo. Vir: Arso
Vremenski modeli WRF. Vir: Modellzentrale
Prilagam nekaj slik z lova na supercelični nevihti v Ljubljanski kotlini. Neurje je povzročilo kar nekaj škode na poljščinah, toča je bila v premeru debela med 2-3cm. Sunki vetra pa so glede na škodo dosegali blizu 100 km/h.
Radarska slika padavin. Vir: DHMZ in Arso.
Največji odboji so bili pri Brezovici pri Ljubljani, in sicer kar 65 dbz.
Pogled z Sorškega polja pri Škofji Loki, na supercelično nevihto.
Brezovica pri Ljubljani, tukaj so bili odboji do 65 dbz.
Notranje Gorice
Odpeljemo se še naprej in se ustavimo v kraju Iška Loka,kjer pa je nevihta že nad nami in ji ni bilo več moč slediti. Poleg tega je začela slabet, zato jo nehamo lovit.
Z smeri Gorenjske se je bližala nova supercelica, ki jo prestrežemo v kraju Sneberje.