Supercelični nevihti v Kvarnerju, 3. 10. 2020

Avtor reportaže: Matej Štegar

V soboto, 3. oktobra, se je hladna fronta prek severne Italije pomaknila proti vzhodu in v popoldanskem in večernem času prečkala Slovenijo. Že pred njo so v soboto sredi dneva po Sloveniji nastajale krajevne nevihte z močnimi nalivi in sunki vetra, še bolj burno pa je bilo vremensko dogajanje ob prehodu fronte v večernem času na vzhodu Slovenije. V noči na nedeljo se je vremensko dogajanje pri nas postopno umirilo, fronta se je pomaknila nad Panonsko nižino in osrednji Balkan.

Vremenska slika nad Evropo. Vir: Arso

Vremenski modeli: Rapid, WRF

Radarska slika padavin. Vir: Arso in DHMZ

Pogled z kraja Klenovica v Kvarnerju, na supercelično nevihto.

Pogled z Senja na supercelično nevihto z odboji do 60 dbz. Sunki vetra so dosegali, do okoli 100 km/h, z kombinacijo silovitega naliva in toče premera do 4 cm, je na avtomobilih povzročil škodo.

YouTube player
Neurje s točo v Senju.

Še ena nevihta, ki je nastala južneje od Senja, po neurju s točo.

Deli vsebino na:

Matej Štegar

Sem Matej Štegar, po poklicu ekonomski tehnik. Že več kot 20 let spremljam in beležim vremenske pojave. Doma imam svojo vremensko postajo, ki vsakih 5 minut pošilja aktualne podatke na splet. Spletna stran je dosegljiva na tem naslovu ptuj.zevs.si. Ukvarjam se tudi z fotografiranjem ekstremnih vremeneskih pojavov. Že 15 let lovim nevihte, v zimskem času grem tudi na meritve burje na območje Hrvaške(Kvarner), ter v Sloveniji. Do sedaj sem lovil nevihte v naslednjih državah:Slovenija,Hrvaška,Italija,Madžarska,Avstrija,Češka,Nemčija in Francija.

Radarska slika padavin

Udari strel

Spremljajte nas