Pred nami je, kot vse kaže, še zadnje zares vroče popoldne v letošnjem poletju. Jutri nas bo namreč dosegla hladna fronta in od temperatur nad 30 stopinj Celzija se bomo v večjem delu Slovenije za letos najverjetneje poslovili.
Večji del zahodne in srednje Evrope je že preplavil občutno hladnejši zrak. Na meji med zelo vročo afriško in občutno hladnejšo atlantsko zračno maso je na voljo veliko energije za nastanek neurij, ki jih spremljajo močni sunki vetra, nalivi in lokalno tudi toča. Močna neurja nastajajo vse v pasu od Pirenejev čez Alpe do Češke, Slovaške in juga Poljske.
Ob spustu občutno hladnejšega zraka nad zahodno Sredozemlje bo danes na južni strani Alp nastal ciklon, ki bo precej upočasnil napredovanje hladne fronte proti vzhodu celine. Danes bo tako pri nas še sončno in vroče s temperaturami do 36 stopinj Celzija. Občutna sprememba vremena nas bo dosegla jutri čez dan.
Kot kažejo zadnji izračuni meteoroloških modelov, bodo padavine dopoldne ali zgodaj popoldne najprej zajele zahodne kraje in se nato počasi širile proti vzhodu države. Ozračje bo nestabilno, zato bodo nastajali nevihtni pasovi, ki jih bodo spremljali močnejši nalivi in sunki vetra, pojavi se lahko tudi toča. Ker bo v višinah pihal močan južni veter, pri tleh pa se bo veter obračal na jugovzhodno smer, bodo lahko močne padavine nad istimi območji vztrajale tudi dalj časa.
Možne hudourniške poplave in zemeljski plazovi
Težišče padavinskega dogajanja bo predvidoma v zahodni polovici Slovenije (Gorenjska, Primorska, Notranjska), kjer lahko jutri popoldne in zvečer v le nekaj urah lokalno pade več kot 80 litrov dežja na kvadratni meter, ob pomikanju fronte proti vzhodu pa se bo, kot kaže, intenziteta neviht in nalivov hitro manjšala. Marsikje na vzhodu bo lahko tako jutri ostalo tudi suho.
Vendar velja poudariti, da se lokacij nevihtnih pasov ne da natančno predvideti, zato velja previdnost tudi drugod, še zlasti na območjih, ki so jih v začetku avgusta prizadele katastrofalne poplave. Zaradi močno poškodovanih strug in naplavin lahko namreč že precej manjša količina dežja povzroči nove poplave. Po podatkih Arsa so trenutno najbolj ranljiva območja obeh Sor, Gradaščice, Kamniške Bistrice, Zgornje Savinjske doline in Mežiške doline.
Tudi torek in sreda nam še ne bosta prinesli olajšanja, saj je še vedno pričakovati oblake in občasne padavine, v torek se lahko pojavijo tudi še nevihte z lokalnimi nalivi.
Spodnja slika prikazuje skupno količino padavin do zgodnjega sredinega jutra, kot jo predvideva meteorološki model ALADIN/SI.
Kot vidimo, lahko v hribovitem svetu zahodne polovice Slovenije lokalno pade več kot 100 ali celo več kot 150 litrov dežja na kvadratni meter, medtem ko bo na vzhodu države dežja bolj za vzorec. A to je le eden izmed scenarijev. Na razporeditev in količino padavin namreč močno vpliva vsak, tudi najmanjši premik ciklona proti severu ali jugu, zato vam v prihodnjih dneh svetujemo veliko previdnost in redno seznanjanje s trenutnim stanjem, še posebej, če živite na poplavno ogroženih območjih.
Ob dežju bomo v torek in sredo popoldne namerili le okoli 20 stopinj Celzija. Spet bolj stabilno vreme se nam obeta v drugi polovici tedna, ko se bo k nam širilo območje visokega zračnega tlaka s toplejšim zrakom. Temperature bodo v začetku septembra presegle 25 stopinj Celzija.
Avtor naslovne fotografije: Aleš Rozman