Najizrazitejši vročinski val letošnjega poletja

Do konca meteorološkega poletja in začetka jeseni nas loči le še šest dni, nad nami pa vztraja najizrazitejši vročinski val tega poletja. Omenjeni vročinski val je zelo nenavaden, saj je z naskokom najdaljši v tem poletju. Marsikje tudi noči ne nudijo prave svežine, in to kljub temu, da so noči že za več kot dve uri daljše kot julija, ki pri nas velja za osrednji poletni mesec.

Deli vsebino na:

Začetek avgusta nam je postregel z rekordno količino padavin in podpovprečnimi temperaturami in marsikdo je očital, da je vreme povsem novembrsko. A ozračje se je po katastrofalnih poplavah na srečo kmalu stabiliziralo in sledili so toplejši dnevi. Noči so bile prijetno sveže z najnižjimi temperaturami okoli 15 stopinj ali manj, čez dan pa se je ogrelo malce nad 25 stopinj Celzija. Po desetem avgustu se je k nam širil vse toplejši zrak in temperature so ponovno presegle 30 stopinj Celzija. Marsikdo je bil zadovoljen z vrnitvijo višjih temperatur.

V zadnjem tednu iznad Afrike k nam doteka izredno topel in vlažen zrak, zaradi česar je čez dan zelo soparno. Vročino je zelo težko prenašati, saj je v zraku veliko vlage, posledično pa je zelo visoko tudi rosišče. To je temperatura, pri kateri je zrak tako nasičen z vlago, da ne more več sprejemati dodatne vlage in posledično se začnejo izločati kapljice. V takšnih razmerah znoj z našega telesa izhlapeva počasneje, zato občutimo še višjo temperaturo, kot jo kažejo termometri. Ob temperaturah blizu 35 stopinj in približno 50-odstotni vlagi je občutek vročine dobrih 40 stopinj Celzija, kar povsem ustreza tropskim značilnostim.

Spodnji graf prikazuje gibanje temperatur na meteorološki postaji v Ljubljani, kjer je v zadnjih dneh povprečna temperatura zraka rekordno visoka za ta del leta:

Marsikdo se sprašuje, čemu tako visok odstotek vlage v zraku. Slednje je kombinacija pregretega Sredozemskega morja in našega morja, ki je v teh dneh doseglo celo 29 stopinj Celzija, prav dosti manj niso topli niti oceani. Vlažen in nasičen zrak se težje ohlaja kot suh zrak, zato so bile pretekle noči nenavadno tople za konec avgusta. Marsikje so tudi minimalne temperature ostale nad 20 stopinjami, kar označujemo z izrazom »tropska noč«. Če slednje ob morju in v termalnem pasu niso več redkost, pa je vsaj do sedaj veljalo, da se v notranjosti Slovenije bolj redko pojavljajo.

Vroče ni zgolj v Sloveniji. O nenavadno hudi vročini za konec avgusta poročajo tudi naši zahodni in južni sosedje. V notranjosti Španije se je v preteklih dneh ogrelo skoraj do 50 stopinj Celzija, v Franciji so na eni meteorološki postaji na nadmorski višini 1560 metrov namerili kar 30 stopinj Celzija, v Švici pa so s pomočjo zračnega balona izvajali meritve temperature in vlago po vertikali, kjer so ničlo namerili rekordno visoko – na dobrih 5000 metrov nadmorske višine.

Omenjeni vročinski val se bo nadaljeval do ponedeljka, ko nas bo od zahoda prešla hladna fronta in nekoliko osvežila pregreto ozračje. Žal se lahko ob tem spet razvijejo lokalna neurja.

Podobno pozen vročinski val smo imeli tudi v letu 2011, a s pomembno razliko. Temperature so bile čez dan sicer lokalno še za kakšno stopinjo višje kot letos, a je bilo takrat vlage občutno manj, zato je bilo lažje prenašati vročino in tudi ponoči se je bolj ohladilo.  

Deli vsebino na:

Matej Knez

Radarska slika padavin

Udari strel

Spremljajte nas

Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijapetek, 22 novembra, 2024 at 1:20dop
Hladen zrak se v severni polovici Slovenije presenetljivo dobro upira toplemu jugozahodnemu vetru, zato so razmere marsikje povsem zimske. ❄️

Drugače je v južnih krajih. V Babnem Polju močno dežuje pri 9, v Osilnici pa celo pri 12 stopinjah Celzija. Dežuje tudi na 1300 metrov visokih Sviščakih, kjer je trenutno 5 stopinj Celzija.

Vir slik: promet.si
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijačetrtek, 21 novembra, 2024 at 12:33pop
🌬️🌡️ Marsikje se jutri ne bomo zbudili v zasneženo, ampak v nenavadno toplo in vetrovno jutro. Najtopleje bo v južnem delu Slovenije, kjer lahko termometri pokažejo tudi več kot 10 stopinj Celzija.

Prilagamo zadnji izračun meteorološkega modela Aladin. 📊
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijačetrtek, 21 novembra, 2024 at 9:03dop
Noč in jutrišnje dopoldne bo zaznamovalo zelo intenzivno vremensko dogajanje. Čez Alpe in naše kraje se bo pomikal majhen, a precej globok ciklon, ki bo prinesel 🌬️ veter, 🌧️ dež in ponekod tudi ❄️ sneg.

Vreme se bo občutno spremenilo pozno popoldne in zvečer, ko se bodo od jugozahoda nad večji del Slovenije razširile padavine. 🌨️ Sprva bo lahko tudi po nekaterih nižinah snežilo, a bo sneg marsikje že kmalu prešel v dež. 🌧️

Ponoči se bo krepil jugozahodni veter, ki bo večjemu delu Slovenije prinesel izrazito otoplitev. 🌬️🌡️ Izjema bodo zatišne doline ob meji z Avstrijo, kjer bo lahko še snežilo, drugod pa bo prevladoval dež. Nastane lahko tudi kakšna nevihta. ⛈ Meja sneženja se bo lahko za krajši čas dvignila vse do 1700 metrov nadmorske višine.

⚠️ Jugozahodni veter bo na izpostavljenih mestih v višjih legah v sunkih dosegel okoli 100 kilometrov na uro. 🌬️ Tudi po nižinah južne Slovenije bo vetrovno, jutrišnje jutro pa bo v teh krajih nenavadno toplo za drugo polovico novembra. 🌡️ Ponekod na Dolenjskem in v Beli krajini lahko termometri pokažejo več kot 10 stopinj Celzija.

Kmalu zatem bo zapihal okrepljen severni veter, ki bo prinesel naglo ohladitev. 🌬️❄️ Tam, kjer bodo še vztrajale padavine, se bo meja sneženja lahko spet spustila do nižin.

Najbolj zimsko bo jutri zjutraj v višjeležečih dolinah ob meji z Avstrijo, saj so ti predeli najbolj zaščiteni pred toplim jugozahodnim vetrom. Po dolinah (Rateče, Kranjska Gora, Mežica ...) lahko zapade do okoli 10, v višjih legah pa tudi 20 centimetrov snega. ❄️🌨️ Nižine preostalega dela Slovenije bodo ostale večinoma kopne, le tu in tam morda zapade nekaj centimetrov snega.

Prilagamo animaciji predvidenega pomikanja padavin čez Slovenijo ter gibanja temperature na nadmorski višini okoli 1400 metrov.
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijasobota, 16 novembra, 2024 at 9:14dop
Druga polovica novembra bo vremensko precej bolj pestra od prve polovice. Čakajo nas hitre temperaturne spremembe, po več kot treh tednih pa nas bodo zajele tudi padavine.

📉 Vreme se bo občutneje spremenilo sredi prihodnjega tedna, ko se bo na južno stran Alp spustila obsežna gmota hladnega polarnega zraka. Nad severnim Sredozemljem se bo istočasno oblikoval ciklon, ki bo vplival na vreme pri nas. Med sredo in petkom bi lahko tudi nekatere nižine pobelil sneg, vendar je napoved še negotova. Vse bo odvisno od natančnega položaja ciklona, ki bo vplival na intenzivnost ohladitve in količino padavin. Meteorološki izračuni glede tega še niso povsem usklajeni. ❄️

🌡️ Morebiten obisk zime bo kratek. Že kmalu bo namreč sledila izrazita odjuga. Trenutno kaže, da bi lahko po 24. novembru topel jugozahodnik sneg talil tudi v visokogorju, saj bi se meja ledišča dvignila nad naše najvišje vrhove. Tam, kjer bo jugozahodnik segel tudi v nižine, bo zelo toplo za konec novembra. Na vzhodu Slovenije in ob morju bi se lahko temperature lokalno približale celo 20 stopinjam Celzija.

📊 Animacija prikazuje gibanje zračnih mas v naslednjih desetih dneh. Barve ponazarjajo temperaturne odklone od dolgoletnega povprečja.

🔗 Vir animacije: Wxchart.com
✍️ Avtor napovedi: Rok Nosan

----------
Uporaba besedila v medijih je brez privolitve avtorja strogo prepovedana!
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijačetrtek, 14 novembra, 2024 at 9:32pop
ℹNaša spletna stran meteoinfo.si trenutno ne deluje. Spletna stran bo predvidoma spet na voljo do nedelje. Hvala za razumevanje! 😊

➡Spremljate spletno stran Meteoinfo Slovenija?
Kakšne vsebine, podatke ali druge produkte bi si želeli na naši spletni strani?

➡Vaše ideje, želje, pohvale in tudi kritike bodo izboljšale idejo o Meteoinfo Slovenija. Sčasoma želimo, da boste na naših straneh našli vse informacije o vremenu, ki jih boste potrebovali ali želeli v danem trenutku.
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijačetrtek, 14 novembra, 2024 at 1:43pop
Ponoči je nekatere višje predele na severu in jugu Slovenije pobelil sneg. Za pravo zimsko kuliso skrbi tudi ivje, ki se ob megli in nizkih temperaturah nabira na drevesih in grmovju. 🌨️❄️ Fotografije so nastale na Rezinskem vrhu v občini Ribnica, na nadmorski višini približno 1200 metrov.

📸 Foto: Rok Nosan