37 let od tornada na Notranjskem

Mineva natanko 37 let od verjetno najbolj uničujočega tornada pri nas. Vrtinčast veter, ki je nastal ob prehodu izrazite hladne fronte v poznih popoldanskih urah 23. avgusta 1986, je svojo uničujočo pot začrtal od Novega Sveta pri Hotedršici do južnih obronkov Ljubljanskega barja, kjer je nato na območju Tomišlja oslabel. Povzročil je ogromno škodo na stavbah, v gozdovih, na sadnem drevju in ostalih kmetijskih površinah. Nekaj oseb je bilo ranjenih, a k sreči smrtnih žrtev ni bilo.

Deli vsebino na:

Celoten pas opustošenja je bil dolg kar 34 kilometrov in širok okoli 100 metrov. Prav to ozko in dolgo območje ter dejstvo, da so bila drevesa podrta v različnih smereh, potrjujeta, da je res šlo za tornado. Pojav sta takrat podrobno analizirala meteorologa Miran Trontelj in Boris Zupančič, ki sta svoje ugotovitve zabeležila v reviji Ujma leta 1987.

Pot tornada (vir: Atlas okolja/Luka Likar)

Neposredno na poti tornada ni bilo meteoroloških meritev, zato so bile po dogodku opravljene ocene hitrosti vetra. Na podlagi hitrosti gibanja vrtinca – med 9 in 16 metrov na sekundo – ter izračunov, kakšna moč vetra je potrebna, da zlomi najdebelejša drevesa, je bilo zaključeno, da je hitrost vetra v vrtincu presegla 60 metrov na sekundo oziroma 216 kilometrov na uro.

Približno eno uro po začetku se je neurje umirilo, pomoč prizadetim pa je prišla hitro – pomagali sta tudi civilna zaščita in vojska. Dva dneva po dogodku se je izboljšalo še vreme in sanacija večine objektov je potekala dobro.

Posledice tornada (vir: Logatec.net/Logaške novice)

Zadnji poletni mesec se je tistega leta začel z vremenom, ki pripada letnemu času. Po nižinah osrednje Slovenije so se vrstili dnevi z najvišjo temperaturo okoli 30 stopinj Celzija, vročino so občasno omilile le posamezne popoldanske nevihte. Po podatkih Agencije RS za okolje je bila povprečna temperatura zraka v Ljubljani v prvih 22 dneh meseca 22,0 stopinje Celzija, najvišja dosežena pa 32,6 stopinje Celzija. Vroče obdobje se je končalo z izrazito hladno fronto, ki je Slovenijo dosegla v popoldanskih urah 23. avgusta. Temperature so močno padle in se naslednji dan marsikje niso več dvignile nad 20 stopinj Celzija. Na Kredarici je zapadlo pet centimetrov snega.

Kako nastane tornado?

Tornado se lahko pojavi ob nevihtnem vremenu, ki spremlja hitre menjave zračnih mas, kot se je zgodila tudi ob koncu avgusta 1986.  Prvi pogoj za njegov nastanek je nestabilno ozračje, ko se topel zrak pri tleh dvigne nad hladnejšo okolico. Zelo pomemben dejavnik je tudi vetrovno striženje, o katerem govorimo, ko veter z višino spreminja smer in hitrost. Takrat se nevihtna gmota začne vrteti, vrtenje pa se lahko prenese tudi pod nevihtni oblak. Nastane lijak, ki se začne spuščati proti tlom in se pri tem oži.

Tornado, ki je prvega avgusta letos nastal v Kosezah pri Ilirski Bistrici. (vir: Petra Mršnik)

Da takemu vrtincu rečemo tornado, se mora dotakniti tal. Takrat se zaradi trenja s tlemi zračni tlak v središču tornada močno zniža, kar vrtinec še dodatno okrepi. Večji tornadi se pogosto razcepijo na več manjših vrtincev. Tipičen čas trajanja tornada je okoli pet minut, najmočnejši pa lahko obstanejo tudi več ur.

Za tornade velja, da se najpogosteje pojavljajo nad večjimi ravninami, v Sloveniji pa smo do zdaj največ tornadov imeli nad hribovitimi predeli na jugozahodu države, torej na Notranjskem in Primorskem. To bi lahko pripisali bližini morja, ki še dodatno poveča labilnost ozračja, in tudi konfiguraciji terena, ki vpliva na vetrove v spodnjih plasteh ozračja, kar ima za posledico večje vetrovno striženje na tem območju.

Deli vsebino na:

Rok Nosan

Radarska slika padavin

Udari strel

Spremljajte nas

Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijasobota, 23 novembra, 2024 at 4:35pop
Obiskali smo vas Retje v Loškem Potoku, kjer je zjutraj termometer pokazal -19,1 stopinje Celzija.

Foto in video: Rok Nosan
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijapetek, 22 novembra, 2024 at 1:20dop
Hladen zrak se v severni polovici Slovenije presenetljivo dobro upira toplemu jugozahodnemu vetru, zato so razmere marsikje povsem zimske. ❄️

Drugače je v južnih krajih. V Babnem Polju močno dežuje pri 9, v Osilnici pa celo pri 12 stopinjah Celzija. Dežuje tudi na 1300 metrov visokih Sviščakih, kjer je trenutno 5 stopinj Celzija.

Vir slik: promet.si
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijačetrtek, 21 novembra, 2024 at 12:33pop
🌬️🌡️ Marsikje se jutri ne bomo zbudili v zasneženo, ampak v nenavadno toplo in vetrovno jutro. Najtopleje bo v južnem delu Slovenije, kjer lahko termometri pokažejo tudi več kot 10 stopinj Celzija.

Prilagamo zadnji izračun meteorološkega modela Aladin. 📊
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijačetrtek, 21 novembra, 2024 at 9:03dop
Noč in jutrišnje dopoldne bo zaznamovalo zelo intenzivno vremensko dogajanje. Čez Alpe in naše kraje se bo pomikal majhen, a precej globok ciklon, ki bo prinesel 🌬️ veter, 🌧️ dež in ponekod tudi ❄️ sneg.

Vreme se bo občutno spremenilo pozno popoldne in zvečer, ko se bodo od jugozahoda nad večji del Slovenije razširile padavine. 🌨️ Sprva bo lahko tudi po nekaterih nižinah snežilo, a bo sneg marsikje že kmalu prešel v dež. 🌧️

Ponoči se bo krepil jugozahodni veter, ki bo večjemu delu Slovenije prinesel izrazito otoplitev. 🌬️🌡️ Izjema bodo zatišne doline ob meji z Avstrijo, kjer bo lahko še snežilo, drugod pa bo prevladoval dež. Nastane lahko tudi kakšna nevihta. ⛈ Meja sneženja se bo lahko za krajši čas dvignila vse do 1700 metrov nadmorske višine.

⚠️ Jugozahodni veter bo na izpostavljenih mestih v višjih legah v sunkih dosegel okoli 100 kilometrov na uro. 🌬️ Tudi po nižinah južne Slovenije bo vetrovno, jutrišnje jutro pa bo v teh krajih nenavadno toplo za drugo polovico novembra. 🌡️ Ponekod na Dolenjskem in v Beli krajini lahko termometri pokažejo več kot 10 stopinj Celzija.

Kmalu zatem bo zapihal okrepljen severni veter, ki bo prinesel naglo ohladitev. 🌬️❄️ Tam, kjer bodo še vztrajale padavine, se bo meja sneženja lahko spet spustila do nižin.

Najbolj zimsko bo jutri zjutraj v višjeležečih dolinah ob meji z Avstrijo, saj so ti predeli najbolj zaščiteni pred toplim jugozahodnim vetrom. Po dolinah (Rateče, Kranjska Gora, Mežica ...) lahko zapade do okoli 10, v višjih legah pa tudi 20 centimetrov snega. ❄️🌨️ Nižine preostalega dela Slovenije bodo ostale večinoma kopne, le tu in tam morda zapade nekaj centimetrov snega.

Prilagamo animaciji predvidenega pomikanja padavin čez Slovenijo ter gibanja temperature na nadmorski višini okoli 1400 metrov.
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijasobota, 16 novembra, 2024 at 9:14dop
Druga polovica novembra bo vremensko precej bolj pestra od prve polovice. Čakajo nas hitre temperaturne spremembe, po več kot treh tednih pa nas bodo zajele tudi padavine.

📉 Vreme se bo občutneje spremenilo sredi prihodnjega tedna, ko se bo na južno stran Alp spustila obsežna gmota hladnega polarnega zraka. Nad severnim Sredozemljem se bo istočasno oblikoval ciklon, ki bo vplival na vreme pri nas. Med sredo in petkom bi lahko tudi nekatere nižine pobelil sneg, vendar je napoved še negotova. Vse bo odvisno od natančnega položaja ciklona, ki bo vplival na intenzivnost ohladitve in količino padavin. Meteorološki izračuni glede tega še niso povsem usklajeni. ❄️

🌡️ Morebiten obisk zime bo kratek. Že kmalu bo namreč sledila izrazita odjuga. Trenutno kaže, da bi lahko po 24. novembru topel jugozahodnik sneg talil tudi v visokogorju, saj bi se meja ledišča dvignila nad naše najvišje vrhove. Tam, kjer bo jugozahodnik segel tudi v nižine, bo zelo toplo za konec novembra. Na vzhodu Slovenije in ob morju bi se lahko temperature lokalno približale celo 20 stopinjam Celzija.

📊 Animacija prikazuje gibanje zračnih mas v naslednjih desetih dneh. Barve ponazarjajo temperaturne odklone od dolgoletnega povprečja.

🔗 Vir animacije: Wxchart.com
✍️ Avtor napovedi: Rok Nosan

----------
Uporaba besedila v medijih je brez privolitve avtorja strogo prepovedana!
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijačetrtek, 14 novembra, 2024 at 9:32pop
ℹNaša spletna stran meteoinfo.si trenutno ne deluje. Spletna stran bo predvidoma spet na voljo do nedelje. Hvala za razumevanje! 😊

➡Spremljate spletno stran Meteoinfo Slovenija?
Kakšne vsebine, podatke ali druge produkte bi si želeli na naši spletni strani?

➡Vaše ideje, želje, pohvale in tudi kritike bodo izboljšale idejo o Meteoinfo Slovenija. Sčasoma želimo, da boste na naših straneh našli vse informacije o vremenu, ki jih boste potrebovali ali želeli v danem trenutku.