Neurja v juliju 2023

Mnogi se v teh dneh sprašujete, kaj je razlog za tako dolgo trajajoče obdobje, ko se pri nas in v naši okolici skoraj vsak dan pojavljajo močnejše nevihte in neurja, ter zakaj nevihtni sistemi potujejo v isti smeri in po skoraj isti poti.

Na območju Alp se zadržuje meja med zelo toplo zračno maso nad Sredozemljem in hladnejšo, ki priteka od severozahoda. Ravno preko območja Slovenije poteka pas velikega temperaturnega gradienta v nižjih plasteh ozračja, saj je v prosti atmosferi na nadmorski višini okrog 1500 m (850 hPa) južno od nas okrog 20 °C, medtem ko je na severni strani Alp temperatura skoraj 10 °C nižja.

Ciklonsko območje se trenutno nahaja nad Skandinavijo, hladna fronta pa poteka preko srednje Evrope vse do Španije. Na tej meji so pogoji za razvoj neviht najbolj ugodni. Stik zračnih mas v višinah spremlja tudi vetrni stržen, ki prav tako pripomore k intenzivnosti neurij, saj stopnjevanje hitrosti vetra z višino omogoča boljšo organizacijo in s tem dolgoživost nevihtnih celic ali sistemov. Smer gibanja zračnih mas v zadnjih dneh je višinski zahodnik, kar je tudi v splošnem najbolj pogosta smer, od koder nad naše območje prihajajo zračne mase.

Sinoptična karta nad Evropo, na kateri je vidno ciklonsko območje na severu Evrope ter hladna fronta na severni strani Alp. Vir: DWD.

Območje fronte (stika tople sredozemske in hladnejše zračne mase severno od Alp) je precej stacionarno, saj se zaradi poti ciklonov preko severa Evrope zadržuje oz. na novo pojavlja na istem območju, hladnejšemu zraku v nižjih plasteh pa ne uspe preplaviti območja južno od Alp in severnega Sredozemlja. Namesto tega v intervalih dobivamo zgolj manjše frontalne “valove”, nekakšne sunke hladnejšega zraka, ki pritekajo čez gorsko verigo Alp in povzročajo razvoj neurij v Alpah ter na njihovem južnem robu. Topla zračna masa južno od nas, ki z jugozahodnimi vetrovi nad Sredozemlje priteka iznad severne Afrike, preprečuje, da bi se hladen zrak razširil južneje, hkrati pa je hladna fronta zaradi oddaljenosti ciklonskega območja zastala.

Najmočnejše nevihte nastajajo v tako imenovanem “toplem sektorju”, na topli strani fronte, kjer se zrak pri tleh bolj ogreje, s čimer se ustvari večja temperaturna razlika (gradient) po vertikali. Prav ta razlika v kombinaciji z vlažno zračno maso pri tleh povzroča nestabilnost ozračja, omogoča razvoj konvekcije in predstavlja “gorivo” za nevihte. Večja kot je razlika v temperaturi dvigajočega se zraka in zraka v njegovi okolici, hitreje se bo ta dvigal (učinek vzgona).

Začetek razvoja nevihtnih celic je pogojen z dnevnim segrevanjem zaradi sončnega obsevanja (termika) ali prisilnim dvigom zračnih mas ob ovirah (hribovja, gorovja). Večinoma k nastanku prvih predfrontalnih neviht prispevata oba dejavnika. Slednje nam odgovori na vprašanje, zakaj v zadnjih dneh nevihtne celice najpogosteje nastajajo nad Alpami in na njihovem obrobju v Avstriji in Italiji. Nadaljnje proženje neviht lahko vzpodbudijo predhodno nastale nevihtne celice, saj v njihovi okolici prihaja do mešanja, kar prav tako privede do prisilnega dviga. Ohlajen zrak se iz nevihtnih celic spušča proti tlom in tam razteka v horizontalni smeri, pri čemer izpodriva toplejši zrak v okolici, ki se je prisiljen dvignit. Še en mehanizem začetnega proženja nevihtnih celic je sama meja prizemne fronte, kjer hladnejša zračna masa pri tleh prav tako izpodriva toplejšo, le da se to dogaja v širšem pasu ob fronti. Če vsem tem sestavinam dodamo še prej omenjen močan zahodni veter v višinah, dobimo recept za močna neurja.

Zaradi višinskega zahodnika se nevihtne celice praviloma pomikajo proti vzhodu. Veter v višinah zaradi vijuganja vetrnega stržena rahlo spreminja smer, zato se včasih obrne v severozahodnik, včasih v jugozahodnik, kar vpliva tudi na smer premikanja neviht. V nekaterih primerih se nevihtne celice hitro po njihovem nastanku združijo v nevihtni sistem, ki se lahko ob ugodnih vetrovnih pogojih dobro organizira. To pomeni, da nevihtni sistem ob svojem gibanju vzpostavi ravnovesje med dotokom in iztokom energije, kar omogoča njegovo dolgoživost, dokler so na njegovi poti za to ugodni pogoji. Tovrstni nevihtni sistemi z močnimi višinskimi vetrovi potujejo po robu prej omenjenega frontalnega “vala”, lahko pa se njihovo gibanje odkloni tudi proti jugu. Prav takšnemu pojavu smo bili priča v preteklih dneh, ko nas je iznad Italije doseglo več sistemov v obliki nevihtnih linij, ki so pot nadaljevali preko Hrvaške, Madžarske, Srbije, Bosne in Hercegovine ter naprej proti jugovzhodu. Linijska oblika nevihtnega sistema prinaša zelo močne sunke vetra (preko 100 km/h) v smeri gibanja sistema, medtem ko je debela toča manj značilna in se lahko pojavlja na južnem robu v primeru razvoja supercelične nevihte.

Nevihtna linija nad območjem Slovenije 13. 7. 2023 v zgodnjih jutranjih urah.
Pogled na supercelično nevihto na območju Krškega, 13. 7. 2023. Avtor: Tim Grešak.
Nevihtna linija nad območjem zahodne Slovenije 19. 7. 2023 popoldne.

V naslednjih urah nas od zahoda zopet lahko doseže nekaj neviht, nov frontalni val pa nas bo od severozahoda znova preplavil jutri popoldne in zvečer. Spremljale ga bodo tudi posamezne močnejše nevihte. Ozračje se bo prehodno le nekoliko ohladilo, a ne za dolgo, saj bo z jugozahodnimi vetrovi zopet začel pritekati vse toplejši zrak. Naslednji val neviht se po trenutnih napovedih pričakuje v torek, ko nas bo prešla hladna fronta in vsaj za nekaj dni ohladila ozračje.

Deli vsebino na:

Domen Svetlin

Navdušenec nad izjemnimi vremenskimi pojavi in ljubiteljski fotograf. Po izobrazbi magister geografije, poklicno se ukvarjam z geoinformatiko.

Radarska slika padavin

Udari strel

Spremljajte nas

Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijasobota, 23 novembra, 2024 at 4:35pop
Obiskali smo vas Retje v Loškem Potoku, kjer je zjutraj termometer pokazal -19,1 stopinje Celzija.

Foto in video: Rok Nosan
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijapetek, 22 novembra, 2024 at 1:20dop
Hladen zrak se v severni polovici Slovenije presenetljivo dobro upira toplemu jugozahodnemu vetru, zato so razmere marsikje povsem zimske. ❄️

Drugače je v južnih krajih. V Babnem Polju močno dežuje pri 9, v Osilnici pa celo pri 12 stopinjah Celzija. Dežuje tudi na 1300 metrov visokih Sviščakih, kjer je trenutno 5 stopinj Celzija.

Vir slik: promet.si
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijačetrtek, 21 novembra, 2024 at 12:33pop
🌬️🌡️ Marsikje se jutri ne bomo zbudili v zasneženo, ampak v nenavadno toplo in vetrovno jutro. Najtopleje bo v južnem delu Slovenije, kjer lahko termometri pokažejo tudi več kot 10 stopinj Celzija.

Prilagamo zadnji izračun meteorološkega modela Aladin. 📊
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijačetrtek, 21 novembra, 2024 at 9:03dop
Noč in jutrišnje dopoldne bo zaznamovalo zelo intenzivno vremensko dogajanje. Čez Alpe in naše kraje se bo pomikal majhen, a precej globok ciklon, ki bo prinesel 🌬️ veter, 🌧️ dež in ponekod tudi ❄️ sneg.

Vreme se bo občutno spremenilo pozno popoldne in zvečer, ko se bodo od jugozahoda nad večji del Slovenije razširile padavine. 🌨️ Sprva bo lahko tudi po nekaterih nižinah snežilo, a bo sneg marsikje že kmalu prešel v dež. 🌧️

Ponoči se bo krepil jugozahodni veter, ki bo večjemu delu Slovenije prinesel izrazito otoplitev. 🌬️🌡️ Izjema bodo zatišne doline ob meji z Avstrijo, kjer bo lahko še snežilo, drugod pa bo prevladoval dež. Nastane lahko tudi kakšna nevihta. ⛈ Meja sneženja se bo lahko za krajši čas dvignila vse do 1700 metrov nadmorske višine.

⚠️ Jugozahodni veter bo na izpostavljenih mestih v višjih legah v sunkih dosegel okoli 100 kilometrov na uro. 🌬️ Tudi po nižinah južne Slovenije bo vetrovno, jutrišnje jutro pa bo v teh krajih nenavadno toplo za drugo polovico novembra. 🌡️ Ponekod na Dolenjskem in v Beli krajini lahko termometri pokažejo več kot 10 stopinj Celzija.

Kmalu zatem bo zapihal okrepljen severni veter, ki bo prinesel naglo ohladitev. 🌬️❄️ Tam, kjer bodo še vztrajale padavine, se bo meja sneženja lahko spet spustila do nižin.

Najbolj zimsko bo jutri zjutraj v višjeležečih dolinah ob meji z Avstrijo, saj so ti predeli najbolj zaščiteni pred toplim jugozahodnim vetrom. Po dolinah (Rateče, Kranjska Gora, Mežica ...) lahko zapade do okoli 10, v višjih legah pa tudi 20 centimetrov snega. ❄️🌨️ Nižine preostalega dela Slovenije bodo ostale večinoma kopne, le tu in tam morda zapade nekaj centimetrov snega.

Prilagamo animaciji predvidenega pomikanja padavin čez Slovenijo ter gibanja temperature na nadmorski višini okoli 1400 metrov.
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijasobota, 16 novembra, 2024 at 9:14dop
Druga polovica novembra bo vremensko precej bolj pestra od prve polovice. Čakajo nas hitre temperaturne spremembe, po več kot treh tednih pa nas bodo zajele tudi padavine.

📉 Vreme se bo občutneje spremenilo sredi prihodnjega tedna, ko se bo na južno stran Alp spustila obsežna gmota hladnega polarnega zraka. Nad severnim Sredozemljem se bo istočasno oblikoval ciklon, ki bo vplival na vreme pri nas. Med sredo in petkom bi lahko tudi nekatere nižine pobelil sneg, vendar je napoved še negotova. Vse bo odvisno od natančnega položaja ciklona, ki bo vplival na intenzivnost ohladitve in količino padavin. Meteorološki izračuni glede tega še niso povsem usklajeni. ❄️

🌡️ Morebiten obisk zime bo kratek. Že kmalu bo namreč sledila izrazita odjuga. Trenutno kaže, da bi lahko po 24. novembru topel jugozahodnik sneg talil tudi v visokogorju, saj bi se meja ledišča dvignila nad naše najvišje vrhove. Tam, kjer bo jugozahodnik segel tudi v nižine, bo zelo toplo za konec novembra. Na vzhodu Slovenije in ob morju bi se lahko temperature lokalno približale celo 20 stopinjam Celzija.

📊 Animacija prikazuje gibanje zračnih mas v naslednjih desetih dneh. Barve ponazarjajo temperaturne odklone od dolgoletnega povprečja.

🔗 Vir animacije: Wxchart.com
✍️ Avtor napovedi: Rok Nosan

----------
Uporaba besedila v medijih je brez privolitve avtorja strogo prepovedana!
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijačetrtek, 14 novembra, 2024 at 9:32pop
ℹNaša spletna stran meteoinfo.si trenutno ne deluje. Spletna stran bo predvidoma spet na voljo do nedelje. Hvala za razumevanje! 😊

➡Spremljate spletno stran Meteoinfo Slovenija?
Kakšne vsebine, podatke ali druge produkte bi si želeli na naši spletni strani?

➡Vaše ideje, želje, pohvale in tudi kritike bodo izboljšale idejo o Meteoinfo Slovenija. Sčasoma želimo, da boste na naših straneh našli vse informacije o vremenu, ki jih boste potrebovali ali želeli v danem trenutku.