Po vremensko precej burnem dnevu končajmo nedeljo s prijetnejšo temo. Marsikje bodo to noč lahko spet uživali v čudovitem severnem siju, ki bo v primeru jasnega neba z nekaj sreče že drugič v zadnjem mesecu morda viden tudi pri nas.
Severni sij oziroma aurora borealis je v krajih ob tečajniku zelo pogost pojav, v obdobju, ko je Sonce bolj dejavno, pa lahko ta pojav opazujejo tudi južneje od polarnega kroga. Intenzivnost in pogost pojavljanja severnega sija je namreč močno odvisna od Sončeve aktivnosti, ki običajno sledi 11-letnemu ciklu.
Ravno sedaj se približujemo maksimumu Sončeve aktivnosti, kar pomeni, da so avrore pogostejše in izrazitejše kot sicer, saj je na Soncu vse več izbruhov nabitih delcev, med katerim prevladujejo protoni in elektroni.
Severni sij je pri nas največkrat viden le kot šibko žarjenje rdeče, vijolične in zelene svetlobe na severnem obzorju, zato si povečate možnosti za njegovo opazovanje, če se umaknete nekam, kjer ni svetlobne onesnaženosti in je obzorje odprto proti severu.
Na sliki je aurora borealis, ki jo je nad Šostanjem 23. aprila letos v svoj fotografski objektiv ujel član ekipe Meteoinfo Slovenija Tim Grešak in Matej Štegar
Pogled na severni sij z Šoštanja. Avtor fotografij: Tim Grešak
Pogled na severni sij z Mestnega vrha pri Ptuju. Avtor: Matej Štegar