Zakaj so nastala silovita neurja z uničujočo točo?

Glavna vzroka za nastanek včerajšnjih uničujočih neurij sta nestabilno ozračje in vetrovno striženje.

Deli vsebino na:

Ozračje postane nestabilno, ko se med nižjimi in višjimi plastmi ozračja ustvari velika temperaturna razlika. Takrat se toplejši zrak pri tleh, ki je lažji od okolice, začne dvigati in nastane navzgor usmerjen tok zraka, tako imenovani vzgornik.

Zrak se ob dviganju ohlaja. Ko doseže temperaturo rosišča, se vodna para začne kondenzirati v drobne kapljice, kar vodi do nastanka kopastih oblakov. Če je ozračje pri tleh dovolj ogreto, se bo rast oblaka nadaljevala vse do višine okoli 12 kilometrov, kjer bo oblak dobil obliko nakovala. Tako nastane nevihta.

Večja kot je temperaturna razlika med nižjimi in višjimi plastmi ozračja, bolj nestabilno je ozračje in burnejše vremensko dogajanje lahko pričakujemo.

Vpliv vremenske fronte

Nestabilnost ozračja je včeraj še dodatno povečala bližina vremenske fronte, ki se je nahajala nad Alpami. Vremenska fronta v teh dneh razmejuje zelo toplo afriško od občutno bolj sveže atlantske zračne mase. Med njima je podnevi tudi več kot 15 stopinj Celzija razlike. Na tej temperaturni meji je na voljo veliko energije za nastanek krajevnih neviht in neurij.

Takšne so bile včeraj popoldne temperature na nadmorski višini okoli 1500 metrov (vir prikaza: Wxcharts.com):

Vetrovno striženje in nastanek supercelične nevihte

Ob veliki nestabilnosti ozračja je bilo včeraj nad nami prisotno tudi močno vetrovno striženje, kar pomeni, da je veter z višino spreminjal smer in hitrost. Po nižinah Štajerske in Prekmurja se je ob šibkem vzhodniku zadrževal zelo topel in vlažen zrak, v višinah pa se je čez dan krepil jugozahodni veter, kar je še dodatno okrepilo nevihte.

V takšnih pogojih je nastala supercelična nevihta, ki se od drugih neviht loči po mezociklonu. Mezociklon povzroči vrtenje oblačne gmote, s čimer nevihta postane močnejša in dolgotrajnejša. V supercelični nevihti se dvigajoči in padajoči tokovi ločijo, kar je ključno za nastanek velike toče.

Na sliki je včerajšnja supercelična nevihta nad Ptujskim jezerom (foto: Amadej Krepek).

Nastanek toče

V spodnjem delu oblaka je veliko drobnih vodnih kapljic, ki jih vzgornik nosi navzgor v hladnejše plasti ozračja, kjer je temperatura vse leto pod lediščem. Ledena zrna se v srednjem in zgornjem delu oblaka debelijo zaradi primrzovanja podhlajenih kapljic.

Ledeno zrno se najhitreje debeli, ko v oblaku lebdi. Takrat se vanj z veliko hitrostjo zaletavajo podhlajene kapljice, ki so dovolj lahke, da jih vzgornik zlahka nosi navzgor. Zelo debela toča nastaja s primrzovanjem manjše toče na večjo.

Prerez zrna toče pokaže, kolikokrat je to potovalo po oblaku gor in dol, saj vsak obhod doda novo plast ledu. Supercelične nevihte so znane po svoji dolgoživosti, ki omogoča, da toča v oblaku kroži dlje časa, preden pade na tla.

Včerajšnja silovita neurja so spremljale tudi številne razelektritve. Iz karte udarov strel se lepo vidi, kako je nevihta, ki je nastala nad Zasavjem, pri Slovenskih Konjicah začela zavijati v desno, kar je ena od značilnosti superceličnih neviht. Kasneje je pot prve nevihte presekala še ena nevihta, ki pa ni bila tako intenzivna.

Deli vsebino na:

Rok Nosan

Radarska slika padavin

Udari strel

Spremljajte nas

Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijasobota, 23 novembra, 2024 at 4:35pop
Obiskali smo vas Retje v Loškem Potoku, kjer je zjutraj termometer pokazal -19,1 stopinje Celzija.

Foto in video: Rok Nosan
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijapetek, 22 novembra, 2024 at 1:20dop
Hladen zrak se v severni polovici Slovenije presenetljivo dobro upira toplemu jugozahodnemu vetru, zato so razmere marsikje povsem zimske. ❄️

Drugače je v južnih krajih. V Babnem Polju močno dežuje pri 9, v Osilnici pa celo pri 12 stopinjah Celzija. Dežuje tudi na 1300 metrov visokih Sviščakih, kjer je trenutno 5 stopinj Celzija.

Vir slik: promet.si
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijačetrtek, 21 novembra, 2024 at 12:33pop
🌬️🌡️ Marsikje se jutri ne bomo zbudili v zasneženo, ampak v nenavadno toplo in vetrovno jutro. Najtopleje bo v južnem delu Slovenije, kjer lahko termometri pokažejo tudi več kot 10 stopinj Celzija.

Prilagamo zadnji izračun meteorološkega modela Aladin. 📊
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijačetrtek, 21 novembra, 2024 at 9:03dop
Noč in jutrišnje dopoldne bo zaznamovalo zelo intenzivno vremensko dogajanje. Čez Alpe in naše kraje se bo pomikal majhen, a precej globok ciklon, ki bo prinesel 🌬️ veter, 🌧️ dež in ponekod tudi ❄️ sneg.

Vreme se bo občutno spremenilo pozno popoldne in zvečer, ko se bodo od jugozahoda nad večji del Slovenije razširile padavine. 🌨️ Sprva bo lahko tudi po nekaterih nižinah snežilo, a bo sneg marsikje že kmalu prešel v dež. 🌧️

Ponoči se bo krepil jugozahodni veter, ki bo večjemu delu Slovenije prinesel izrazito otoplitev. 🌬️🌡️ Izjema bodo zatišne doline ob meji z Avstrijo, kjer bo lahko še snežilo, drugod pa bo prevladoval dež. Nastane lahko tudi kakšna nevihta. ⛈ Meja sneženja se bo lahko za krajši čas dvignila vse do 1700 metrov nadmorske višine.

⚠️ Jugozahodni veter bo na izpostavljenih mestih v višjih legah v sunkih dosegel okoli 100 kilometrov na uro. 🌬️ Tudi po nižinah južne Slovenije bo vetrovno, jutrišnje jutro pa bo v teh krajih nenavadno toplo za drugo polovico novembra. 🌡️ Ponekod na Dolenjskem in v Beli krajini lahko termometri pokažejo več kot 10 stopinj Celzija.

Kmalu zatem bo zapihal okrepljen severni veter, ki bo prinesel naglo ohladitev. 🌬️❄️ Tam, kjer bodo še vztrajale padavine, se bo meja sneženja lahko spet spustila do nižin.

Najbolj zimsko bo jutri zjutraj v višjeležečih dolinah ob meji z Avstrijo, saj so ti predeli najbolj zaščiteni pred toplim jugozahodnim vetrom. Po dolinah (Rateče, Kranjska Gora, Mežica ...) lahko zapade do okoli 10, v višjih legah pa tudi 20 centimetrov snega. ❄️🌨️ Nižine preostalega dela Slovenije bodo ostale večinoma kopne, le tu in tam morda zapade nekaj centimetrov snega.

Prilagamo animaciji predvidenega pomikanja padavin čez Slovenijo ter gibanja temperature na nadmorski višini okoli 1400 metrov.
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijasobota, 16 novembra, 2024 at 9:14dop
Druga polovica novembra bo vremensko precej bolj pestra od prve polovice. Čakajo nas hitre temperaturne spremembe, po več kot treh tednih pa nas bodo zajele tudi padavine.

📉 Vreme se bo občutneje spremenilo sredi prihodnjega tedna, ko se bo na južno stran Alp spustila obsežna gmota hladnega polarnega zraka. Nad severnim Sredozemljem se bo istočasno oblikoval ciklon, ki bo vplival na vreme pri nas. Med sredo in petkom bi lahko tudi nekatere nižine pobelil sneg, vendar je napoved še negotova. Vse bo odvisno od natančnega položaja ciklona, ki bo vplival na intenzivnost ohladitve in količino padavin. Meteorološki izračuni glede tega še niso povsem usklajeni. ❄️

🌡️ Morebiten obisk zime bo kratek. Že kmalu bo namreč sledila izrazita odjuga. Trenutno kaže, da bi lahko po 24. novembru topel jugozahodnik sneg talil tudi v visokogorju, saj bi se meja ledišča dvignila nad naše najvišje vrhove. Tam, kjer bo jugozahodnik segel tudi v nižine, bo zelo toplo za konec novembra. Na vzhodu Slovenije in ob morju bi se lahko temperature lokalno približale celo 20 stopinjam Celzija.

📊 Animacija prikazuje gibanje zračnih mas v naslednjih desetih dneh. Barve ponazarjajo temperaturne odklone od dolgoletnega povprečja.

🔗 Vir animacije: Wxchart.com
✍️ Avtor napovedi: Rok Nosan

----------
Uporaba besedila v medijih je brez privolitve avtorja strogo prepovedana!
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijačetrtek, 14 novembra, 2024 at 9:32pop
ℹNaša spletna stran meteoinfo.si trenutno ne deluje. Spletna stran bo predvidoma spet na voljo do nedelje. Hvala za razumevanje! 😊

➡Spremljate spletno stran Meteoinfo Slovenija?
Kakšne vsebine, podatke ali druge produkte bi si želeli na naši spletni strani?

➡Vaše ideje, želje, pohvale in tudi kritike bodo izboljšale idejo o Meteoinfo Slovenija. Sčasoma želimo, da boste na naših straneh našli vse informacije o vremenu, ki jih boste potrebovali ali želeli v danem trenutku.