Izjemen severni sij, 10-11. 10. 2024

Avtor reportaže: Matej Štegar in Tim Grešak

Preteklo noč je Zemljo dosegla močna geomagnetna nevihta G4, ki je skoraj najmočnejša kategorija (najmočnejša je G5) po lestvici NOAA (Nacionalna uprava za oceane in atmosfero). G4 geomagnetna nevihta pomeni izjemno močno motnjo v Zemljinem magnetnem polju in je zelo redka, saj se pojavi le nekajkrat v vsakem sončnem ciklu. Podobno močno nevihto smo letos doživeli maja.

Takšne nevihte lahko povzročijo obsežne motnje v električnih omrežjih, kar lahko vodi do izpadov. Vplivajo lahko na satelite, GPS in radijske komunikacije. Med geomagnetnimi nevihtami G4 in G5 je severni sij lahko viden na zelo nizkih zemljepisnih širinah, včasih celo v državah, kjer običajno ni viden.

Nevihte te jakosti so posledica močnih izbruhov koronarne snovi (CME) na Soncu, ki proti Zemlji pošljejo velike količine nabitih delcev. Ponoči je geomagnetni indeks dosegel vrednost Kp9-, kar je skoraj najvišja možna stopnja (najvišja je Kp9). Gostota sončevega vetra je presegla 300 delcev na kubični centimeter, hitrost pa je presegla 700 km/s.

Opazovanje in fotografiranje severnega sija je bilo tokrat zaradi oblačnosti oteženo, a se je ponekod za kratek čas zjasnilo.

Maksimalna napovedana vrednost HPI: 353.8 GW

Maksimalna vrednost hitrosti sončevega vetra: 853 km/s

Minimalna vrednost BZ parametra: -46

Avtor: Amadej Krepek

Pogled na severni sij na območju Mestnega vrha pri Ptuju, med 2:00-2:35 uro. Žal je fotografiranje motila tudi talna megla. Avtor: Matej Štegar

Pogled v smeri Maribora
Pogled v smeri Maribora

Pogled ob 3:12 uri, na cerkvico Svete Ane na območju Cirkulan v Halozah. Zgoraj desno se vidi malo sij,

Pogled z Velenjskega jezera. Avtor: Tim Grešak

Pogled na severni sij severovzhodno od Bergama(Monte Sparavera). Slikano na nadmorski višini okoli 1500 m. Foto: Amadej Krepek

Deli vsebino na:

Matej Štegar

Sem Matej Štegar, po poklicu ekonomski tehnik. Že več kot 20 let spremljam in beležim vremenske pojave. Doma imam svojo vremensko postajo, ki vsakih 5 minut pošilja aktualne podatke na splet. Spletna stran je dosegljiva na tem naslovu ptuj.zevs.si. Ukvarjam se tudi z fotografiranjem ekstremnih vremeneskih pojavov. Že 15 let lovim nevihte, v zimskem času grem tudi na meritve burje na območje Hrvaške(Kvarner), ter v Sloveniji. Do sedaj sem lovil nevihte v naslednjih državah:Slovenija,Hrvaška,Italija,Madžarska,Avstrija,Češka,Nemčija in Francija.

Radarska slika padavin

Udari strel

Spremljajte nas