Pestro vremensko dogajanje, med 19 in 20. 7. 2024

Pripravil: Matej Štegar

Avtor besedila: Rok Nosan

Burno nočno dogajanje lahko razdelimo na dva dela. Pred polnočjo je bil najbolj na udaru sever države, po polnoči pa se je težišče vremenskega dogajanja preselilo na vzhod. Zaradi spremenljivih vetrov so se nevihte premikale počasi, kar je povzročilo dolgotrajne nalive in lokalne hudourniške poplave, sprožili pa so se tudi zemeljski plazovi.

Ponekod je v samo dveh urah padla skoraj mesečna količina dežja. Po podatkih Agencije za okolje (Arso) je največ dežja, kar 112 litrov na kvadratni meter, padlo v Krškem. Sledijo Jelendol s 105 litri, Krvavec z 90 in Gačnik z 89 litri dežja na kvadratni meter. Več kot 70 litrov dežja so med drugim zabeležili tudi v Ravnah na Koroškem, Logarski dolini, Cerkljah ob Krki ter še v številnih drugih krajih.

Silovite nalive je marsikje spremljal tudi močan veter. V Velenju so zabeležili sunek vetra s hitrostjo 102 kilometra na uro, v Ljubljani pa 78 kilometrov na uro.

Medtem ko je večji del Slovenije ponoči dobro zalilo, je bilo na skrajnem jugu dežja le za vzorec. Ponekod ni padla niti kaplja.

Proti jutru se je vremensko dogajanje v večjem delu Slovenije umirilo. Dopoldan so še nastajale krajevne padavin, ki pa so popoldan ponehale. Zvečer se je z severa oblačnost trgala.

Udari strel v zadnjih 24- urah

Do polnoči je največ dežja, lokalno tudi okoli 100 litrov na kvadratni meter, padlo na severu Slovenije. Najbolj na udaru so bila območja Mozirja, Šoštanja, Velenja, Dravograda in Mute, kjer sta meteorna in hudourniška voda zalili številne ceste in objekte. Sprožilo se je tudi več zemeljskih plazov. Prav tako je težave povzročal močan veter, ki je podrl nekaj dreves. Neurja so povzročala nevšečnosti tudi v osrednjem delu države.

Skupna količina padavin za 20. julij

Radarska slika padavin za 19. julij zvečer, ko so se pojavljali najmočnejši nalivi.

Vir: DHMZ
Vir: Arso

Pogled z Ptuja na nevihto na območju Haloz in Ptujskega polja, med 22:45-23:15 uro. Avtor: Matej Štegar

Pogled z Ptuja, med 23:45 in 00:30 uro, v smeri Donačke Gore,Boča in Slovenske Bistrice.

Posledice

https://www.facebook.com/meteoinfoslovenija/posts/991218496350709?ref=embed_post

https://www.facebook.com/100088526721644/videos/811698741106463

https://www.24ur.com/novice/slovenija/mocna-neurja-presla-slovenijo-voda-zalila-objekte-veter-odkrival-strehe.html

Deli vsebino na:

Matej Štegar

Sem Matej Štegar, po poklicu ekonomski tehnik. Že več kot 20 let spremljam in beležim vremenske pojave. Doma imam svojo vremensko postajo, ki vsakih 5 minut pošilja aktualne podatke na splet. Spletna stran je dosegljiva na tem naslovu ptuj.zevs.si. Ukvarjam se tudi z fotografiranjem ekstremnih vremeneskih pojavov. Že 15 let lovim nevihte, v zimskem času grem tudi na meritve burje na območje Hrvaške(Kvarner), ter v Sloveniji. Do sedaj sem lovil nevihte v naslednjih državah:Slovenija,Hrvaška,Italija,Madžarska,Avstrija,Češka,Nemčija in Francija.

Radarska slika padavin

Udari strel

Spremljajte nas