Pogled zgodaj zjutraj z Plačkega stolpa, na nevihto v Avstriji, ter klasična supercelica v Spodnji Avstriji, 12. 7. 2024.

Avtor reportaže in fotografij: Matej Štegar

Pogled z Plačkega stolpa(510 m), blizu mejnega prehoda Šentilj, na nevihto na območju Avstrije. Nevihto smo spremljali ob močnem vetru SZ smeri, ki je dosegal med 50-60 km/h, med polnočjo in 2 uro zjutraj.

Radarska slika padavin

Vir: Arso
Vir: DHMZ

V petek dopoldne smo se odpravili na lov na nevihte v Spodnjo Avstrijo, kjer so modeli nakazovali na možnost superceličnih neviht. Energije je bilo med 2000-3000 cape. Temperatura je bila med 30 in 32 stopinj C, rosišča so bila med 20-23 stopinij C. Glede na modele smo se odpravili do mesta Sankt Polten, kjer so modelski izračuni kazali izolirane celice.

Rapid je lepo zadel izolirano celico SV do V, od mesta Sank Polten.

Radarska slika padavin

Območje kjer smo lovili klasično supercelico, preden je šla severno od Dunaja v linijo.

Razvoj supercelične nevihte na območju Sankt Poltna
Krepitev celice na območju Kremser Schnellstrasse
Grafenworth
Grafenworth
Wora Kellergasse
Wora Kellergasse
Wora Kellergasse
Wora Kellergasse
Wora Kellergasse
Wora Kellergasse
Schloss Thurnthal
Schloss Thurnthal
Lindheimweg
Lindheimweg
Lindheimweg
Shelf cloud, okolica Dunajsko Novo mesto
Deli vsebino na:

Matej Štegar

Sem Matej Štegar, po poklicu ekonomski tehnik. Že več kot 20 let spremljam in beležim vremenske pojave. Doma imam svojo vremensko postajo, ki vsakih 5 minut pošilja aktualne podatke na splet. Spletna stran je dosegljiva na tem naslovu ptuj.zevs.si. Ukvarjam se tudi z fotografiranjem ekstremnih vremeneskih pojavov. Že 15 let lovim nevihte, v zimskem času grem tudi na meritve burje na območje Hrvaške(Kvarner), ter v Sloveniji. Do sedaj sem lovil nevihte v naslednjih državah:Slovenija,Hrvaška,Italija,Madžarska,Avstrija,Češka,Nemčija in Francija.

Radarska slika padavin

Udari strel

Spremljajte nas