Avtor reportaže in fotografij: Matej Štegar
Od Francije preko zahodnih Alp do severnega Sredozemlja je segalo plitvo območje nizkega zračnega tlaka. Skozi ves dan so nastajale padavine, ki so se od juga v pasovih pomikale čez Slovenijo. Vmes so bile tudi nevihte, ki so popoldne v vzhodni polovici Slovenije postregla z močnimi sunki vetra in nalivi, na območju Prlekije in Prekmurja je bilo tudi nekaj drobne toče. Veter je na območju Posavja odkril tudi nekaj streh.
Z kolegom Kristijanom sem se odpravil lovit nevihte na Hrvaško, kjer je bilo še tekom dneva nekaj sonca. Cilj nama je bil območje Siska in Kutine.Vztrajalo še je nekaj južnega-JZ višinskega jeta, v spodnjih plasteh je pa obračalo na JV veter pri tleh. Na delu Madžarske, Hrvaške proti Slavoniji se je nabralo tja do 1000-1500 J/kg CAPE, malo manj proti Sloveniji. Vrednosti heličnosti so na celotnem območju vztrajale nekje med 100-150 m2 s-2. Pri tleh je vztrajala zelo visoka vlaga z rosišči vse do 19°C in zato slabši vidljivosti. Temperatura pa je bila do 26 stopinj C. Pogoji so bolj dopuščali razvoj nevihtni liniji kot pa izoliranih supercelic.
Vremenske karte modela WRF. Vir: Modellzentrale
Udari strel. Vir: Blitzortnung
Sondaža za Zagreb.
Radarska slika padavin. Vir: Arso in DHMZ
Pogled na nevihtno linijo z shelf cloudom. Odboji so bili do 60 DBZ. Največji sunek sem pa izmeril 63 km/h, je pa pihnilo še več.
Območje kjer sva lovila