Čeprav v zadnjih letih zime niso več takšne, kot so bile nekoč, se še vedno zgodi, da kakšna zima preseneti in nam nasuje snega. Zelo radodarna s snegom je bila zima 2012/13, ki velja za najbolj zasneženo v zadnjih 50 letih. V tej zimi smo ravno 24. februarja izmerili največ snega, marsikje celo več kot meter.
Po podatkih Arsa je bila v naselju Trava v Dragarski dolini snežna odeja debela kar 160 centimetrov, v Kočevju 115, v Davči nad Železniki 112, v Cerknici 94 in v Logatcu 90 cm. Veliko snega je bilo tudi v Črnomlju, 80, v Novem mestu 65, v Ljubljani 53 in celo v Portorožu 8 centimetrov.
Fotografije so iz okolice Ribnice (Foto: Tomaž Osvald).
Zelo zimsko vreme smo imeli tudi februarja 2018, ko je večji del Slovenije prav tako prekrivala debela snežna odeja. Ob koncu meseca je snežilo celo pri temperaturah pod -10 stopinj Celzija, snežna odeja pa je takrat v nekaterih krajih na jugu in vzhodu države segala blizu enega metra visoko. Zadnjega februarja, ko se je zjasnilo, so se temperature marsikje spustile pod -20, v najbolj mrzlih krajih pa so se približale celo -30 stopinjam Celzija.
Dolgotrajno in obilno sneženje pri nas je običajno povezano s serijo manjših ciklonov, ki najpogosteje nastanejo na severozahodu Italije v okolici mesta Genova in se nato na svoji poti proti vzhodu približajo Sloveniji. Takrat se nad nami srečujeta dve zračni masi, kar pomeni, da veter pri tleh piha iz druge smeri kot v višjih plasteh ozračja. Ker je ozračje nestabilno, se lahko razvijejo tudi nevihte.