Izjemen severni sij v Sloveniji, 5. 11. 2023

Avtor reportaže: Matej Štegar

V nedeljo 5. novembra smo bili priča za naše kraje izjemno redkemu nebesnemu pojavu. Med 18. in 22. uro smo lahko opazovali severni sij ali auroro borealis. S prostim očesom je bil najbolj viden med 18. uro in 18.30 ter okoli 21. ure. Podobno močan severni sij smo lahko nazadnje iz Slovenije opazovali pred 20 leti.

Severni sij nastane kot posledica Sončevih geomagnetnih neviht. Elektroni in protoni ter težki ioni, kot so kisik in dušik, pridejo v stik z Zemljinim ozračjem in reagirajo ter posledično zasvetijo. Barva severnega sija je odvisna od elementov, ki so prisotni v atmosferi. Pri šibkih severnih sijih se nebo običajno obarva v belo, pri močnejših pa v rumenozelene do rdeče odtenke. V krajih na severnem polu, kjer je več dušika, se obarvajo v zelene do modre odtenke.

Pogled na severni sij z Mestnega vrha pri Ptuju. Avtor fotografij: Matej Štegar

Ob 18.08 uri.

Ob 18.22 uri.

Ob 18.30 uri je se še malo videl s prostim očesom.

Pogled ob 19.31 uri na severni sij iz okolice Cirkulan v Halozah

Pogled s Šoštanja. Avtor fotografij: Tim Grešak

Pogled s Paškega Kozjaka pri Velenju

Avtor spodnjih fotografij je Aleš Rozman.

Paški Kozjak pri Velenju

Deli vsebino na:

Matej Štegar

Sem Matej Štegar, po poklicu ekonomski tehnik. Že več kot 20 let spremljam in beležim vremenske pojave. Doma imam svojo vremensko postajo, ki vsakih 5 minut pošilja aktualne podatke na splet. Spletna stran je dosegljiva na tem naslovu ptuj.zevs.si. Ukvarjam se tudi z fotografiranjem ekstremnih vremeneskih pojavov. Že 15 let lovim nevihte, v zimskem času grem tudi na meritve burje na območje Hrvaške(Kvarner), ter v Sloveniji. Do sedaj sem lovil nevihte v naslednjih državah:Slovenija,Hrvaška,Italija,Madžarska,Avstrija,Češka,Nemčija in Francija.

Radarska slika padavin

Udari strel

Spremljajte nas