Začetek avgusta nam je postregel z rekordno količino padavin in podpovprečnimi temperaturami in marsikdo je očital, da je vreme povsem novembrsko. A ozračje se je po katastrofalnih poplavah na srečo kmalu stabiliziralo in sledili so toplejši dnevi. Noči so bile prijetno sveže z najnižjimi temperaturami okoli 15 stopinj ali manj, čez dan pa se je ogrelo malce nad 25 stopinj Celzija. Po desetem avgustu se je k nam širil vse toplejši zrak in temperature so ponovno presegle 30 stopinj Celzija. Marsikdo je bil zadovoljen z vrnitvijo višjih temperatur.
V zadnjem tednu iznad Afrike k nam doteka izredno topel in vlažen zrak, zaradi česar je čez dan zelo soparno. Vročino je zelo težko prenašati, saj je v zraku veliko vlage, posledično pa je zelo visoko tudi rosišče. To je temperatura, pri kateri je zrak tako nasičen z vlago, da ne more več sprejemati dodatne vlage in posledično se začnejo izločati kapljice. V takšnih razmerah znoj z našega telesa izhlapeva počasneje, zato občutimo še višjo temperaturo, kot jo kažejo termometri. Ob temperaturah blizu 35 stopinj in približno 50-odstotni vlagi je občutek vročine dobrih 40 stopinj Celzija, kar povsem ustreza tropskim značilnostim.
Spodnji graf prikazuje gibanje temperatur na meteorološki postaji v Ljubljani, kjer je v zadnjih dneh povprečna temperatura zraka rekordno visoka za ta del leta:
Marsikdo se sprašuje, čemu tako visok odstotek vlage v zraku. Slednje je kombinacija pregretega Sredozemskega morja in našega morja, ki je v teh dneh doseglo celo 29 stopinj Celzija, prav dosti manj niso topli niti oceani. Vlažen in nasičen zrak se težje ohlaja kot suh zrak, zato so bile pretekle noči nenavadno tople za konec avgusta. Marsikje so tudi minimalne temperature ostale nad 20 stopinjami, kar označujemo z izrazom »tropska noč«. Če slednje ob morju in v termalnem pasu niso več redkost, pa je vsaj do sedaj veljalo, da se v notranjosti Slovenije bolj redko pojavljajo.
Vroče ni zgolj v Sloveniji. O nenavadno hudi vročini za konec avgusta poročajo tudi naši zahodni in južni sosedje. V notranjosti Španije se je v preteklih dneh ogrelo skoraj do 50 stopinj Celzija, v Franciji so na eni meteorološki postaji na nadmorski višini 1560 metrov namerili kar 30 stopinj Celzija, v Švici pa so s pomočjo zračnega balona izvajali meritve temperature in vlago po vertikali, kjer so ničlo namerili rekordno visoko – na dobrih 5000 metrov nadmorske višine.
Omenjeni vročinski val se bo nadaljeval do ponedeljka, ko nas bo od zahoda prešla hladna fronta in nekoliko osvežila pregreto ozračje. Žal se lahko ob tem spet razvijejo lokalna neurja.
Podobno pozen vročinski val smo imeli tudi v letu 2011, a s pomembno razliko. Temperature so bile čez dan sicer lokalno še za kakšno stopinjo višje kot letos, a je bilo takrat vlage občutno manj, zato je bilo lažje prenašati vročino in tudi ponoči se je bolj ohladilo.