Vročina ne popušča, toplotna obremenitev je čez dan izredna. Temperature v najbolj vročih krajih že četrti dan zapored presegajo 35 stopinj Celzija, kar se ob koncu avgusta, ko je svetli del dneva že občutno krajši kot junija in julija, ne zgodi prav pogosto. Toplotno obremenitev stopnjujejo tudi visoke nočne temperature, ki se marsikje ne spuščajo pod 20 stopinj Celzija. Ponekod je bilo današnje jutro celo rekordno toplo za zadnjo tretjino avgusta.
🌡 Današnje jutro je bilo za konec avgusta znova marsikje izjemno toplo, ponekod s tropsko nočjo. Današnje najnižje temperature (°C) s prejšnjim rekordom zadnje tretjine avgusta (homogenizirani & dopolnjeni časovni nizi 1950-2023) si lahko ogledate v tabeli.#tropskanoč pic.twitter.com/Gdsb7aYpea
— ARSO vreme (@meteoSI) August 25, 2023
V preteklih dneh je vročina ob šibki burji najbolj pritiskala na Goriškem in v Vipavski dolini, kjer so temperature lokalno dvignile vse do 38 stopinj Celzija, v prihodnjih dneh, ko bomo pod vplivom jugozahodnega vetra, pa se bo težišče vročine preselilo nad vzhodno polovico Slovenije, kjer se lahko prav tako ogreje nad 35 stopinj Celzija.
Na Dolenjskem, v Beli krajini in Posavju lahko najvišje temperature danes in jutri lokalno presežejo 37 stopinj Celzija, kar se je tako pozno v letu v več kot stoletni zgodovini meteoroloških meritev zgodilo le še leta 2011. Zelo vroča bo tudi nedelja, a bomo v večjem delu Slovenije vseeno izmerili kakšno stopinjo ali dve manj kot v soboto.
Ker se bo v prihodnjih dneh tudi v višinah zadrževal zelo topel zrak, bodo nevihte malo verjetne. Bolj pestro vremensko dogajanje je pričakovati nad Alpami ter nad zahodno in srednjo Evropo, kjer bodo na meji dveh zračnih mas danes, jutri in v nedeljo nastajala krajevna neurja.
Vročina se bo poslovila v začetku prihodnjega tedna, ne pa tudi poletne temperature
Najmočnejši vročinski val letošnjega poletja se bo končal v začetku prihodnjega tedna, ko nas bo od zahoda dosegla hladna fronta. Ob spustu hladnejše zračne mase nad zahodno Sredozemlje bo na južni strani Alp nastal manjši ciklon, ki bo nekoliko upočasnil napredovanje hladne fronte proti vzhodu celine. Ponedeljek bo tako pri nas marsikje še zelo topel in soparen, v noči na torek pa se bo občutno ohladilo.
Ohladitev bodo pospremile padavine in nevihte. Lahko se razvijejo tudi lokalna neurja, a dogajanje bo predvidoma manj burno, kot je bilo v začetku meseca, ko so nas prizadele katastrofalne poplave.
Težišče vremenskega dogajanja bo tokrat zahodno od naših krajev, kjer lahko po današnjih izračunih meteoroloških modelov lokalno pade več kot 150 litrov dežja na kvadratni meter, medtem ko se za večji del Slovenije pričakovane količine padavin v ponedeljek in torek gibljejo med 20 in 80 litri na kvadratni meter. Največ dežja naj bi padlo v Posočju.
Ob dežju bodo v torek popoldanske temperature le okoli 20 stopinj Celzija. Precej sveža bo tudi sreda, ko lahko še nastanejo krajevne padavine, nato pa spet pričakujemo bolj sončno in tudi toplejše vreme. Temperature se lahko v začetku septembra lokalno spet približajo 30 stopinjam Celzija. Poletje torej še ni reklo zadnje besede. 😉