Klasična supercelica na območju Maribora, Lenarta, SV.Jurija ob Ščavnici in Ptuja, 20. 7. 2023

Avtor reportaže: Matej Štegar

Nad našimi kraji se je zadrževalo frontalno območje, ki je vplivalo na vreme pri nas. Intenzivni nevihtni sistemi so nastajali nad Italijo in Avstrijo ter nato potovali prek Slovenije. Popoldan je močna supercelična nevihta zajela najprej območje Zgornje Kungote pri Mariboru. Nevihtna celica je na območju Lenarta prehodno oslabela, in se ponovno okrepila na območju Svetega Jurija ob Ščavnici. Tam je ponudila z izjemnim shelf cloudom in wall cloudom. Nevihta celica je do Hrvaško-Slovenske meje oslabela.

Zvečer je nastalo kar nekaj močnejših neviht tudi na območju Celja,Šentjurja, Kozjanskega, Posavja, Trbovelj in na območju Kamnika.

Radarska slika padavin. Vir: Arso in DHMZ

Udari strel. Vir: Blitzortnung

Pogled z Maribora(letališče), na klasično supercelično nevihto, na območju Zgornje Kungote.

Wall cloud

Maribor-Tezno

Maribor-Zrkovci

Pogled z kraja Štuki pri Ptuju na supercelico.

Pogled na supercelično nevihto z kraja Ložane pri Pernici, Zgornji Žerjavci pri Lenartu, Lenart in Svetega Jurija ob Ščavnici.

Avtor fotografij je Amadej Krepek

Ložane pri Pernici

Lenart

Zgornji Žerjavci pri Lenartu

Sveti Jurij ob Ščavnici

Deli vsebino na:

Matej Štegar

Sem Matej Štegar, po poklicu ekonomski tehnik. Že več kot 20 let spremljam in beležim vremenske pojave. Doma imam svojo vremensko postajo, ki vsakih 5 minut pošilja aktualne podatke na splet. Spletna stran je dosegljiva na tem naslovu ptuj.zevs.si. Ukvarjam se tudi z fotografiranjem ekstremnih vremeneskih pojavov. Že 15 let lovim nevihte, v zimskem času grem tudi na meritve burje na območje Hrvaške(Kvarner), ter v Sloveniji. Do sedaj sem lovil nevihte v naslednjih državah:Slovenija,Hrvaška,Italija,Madžarska,Avstrija,Češka,Nemčija in Francija.

Radarska slika padavin

Udari strel

Spremljajte nas