Izjemna klasična supercelična nevihta nad Dravskim poljem, 5. 6. 2022

Avtor reportaže: Matej Štegar

Nad Alpami je nastalo plitvo ciklonsko območje, slabo izražena vremenska motnja se je v noči na 6.junij ob zahodnem do jugozahodnem višinskem vetru pomikala prek Slovenije. Pretežno jasno je bilo, pihal je južni veter, ob morju jugo. Od poznega popoldneva naprej so se pojavljale krajevne nevihte. Na območju Celja in Dravskega polja sta nastali tudi močnejši nevihti. V okolici Celja je padala toča tudi do 9 cm premera. Ozračje se je umirilo šele naslednji dan zjutraj. Najvišje dnevne temperature so bile od 26 do 33 °C.

Vremenske karte WRF. Vir: Modellzentrale

Radarska slika padavin. Vir: Arso in DHMZ

Pogled z kraja Šikole na močnejšo nevihto nad Pohorjem,ki pa je hitro oslabela.

Na južnem robu je nastajala LP supercelica, ki se je nato okrepila v klasično supercelico.Imela je res izjemne strukture, nora rotacija vzgornika ter wall clouda.

Šikole

Odpeljemo se v smeri Lancove vasi. Med vožnjo udarita dve pozitivni streli, ki sta bili edini streli,ostalo je bilo vse v oblakih.

Radar in naša lokacija fotografiranja.

Supercelica je nato hitro razpadla,zaradi zaporne plasti nad ravnino.

YouTube player
Deli vsebino na:

Matej Štegar

Sem Matej Štegar, po poklicu ekonomski tehnik. Že več kot 20 let spremljam in beležim vremenske pojave. Doma imam svojo vremensko postajo, ki vsakih 5 minut pošilja aktualne podatke na splet. Spletna stran je dosegljiva na tem naslovu ptuj.zevs.si. Ukvarjam se tudi z fotografiranjem ekstremnih vremeneskih pojavov. Že 15 let lovim nevihte, v zimskem času grem tudi na meritve burje na območje Hrvaške(Kvarner), ter v Sloveniji. Do sedaj sem lovil nevihte v naslednjih državah:Slovenija,Hrvaška,Italija,Madžarska,Avstrija,Češka,Nemčija in Francija.

Radarska slika padavin

Udari strel

Spremljajte nas