Avtor reportaže:Matej Štegar
Nad srednjo Evropo in Balkanom je bilo plitvo ciklonsko območje. V višinah se je prek zahodne in srednje Evrope proti vzhodu pomikala dolina s hladnim zrakom. Prevladovalo je spremenljivo oblačno vreme. Pojavljale so se krajevne plohe in nevihte, tudi ponoči. Krajevno so nastale močnejše nevihte z nalivi, sunki vetra in točo. Pihal je jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature so bile od 26 do 32 °C.
Vremenska slika nad Evropo. Vir: Arso
Vremenske karte: Aladin, Rapid, WRF in GFS.
Po pregledu izračunov numeričnih meteoroloških modelov, smo se v torek odločili, da se odpravimo na severovzhod Slovenije, kjer so bili pogoji za razvoj močnih neviht s strukturami najbolj ugodni. Malo po 14. uri smo se Aleš Rozman, Jernej Lipovec in Matej Štegar dobili v Mariboru, kjer smo pregledali trenutno stanje in počakali na razvoj prvih neviht. Te so nastale v osrednji Sloveniji in se pomikale v smeri Pohorja in Koroške. Odločili smo se, da se premaknemo do Tepanj in tam spremljamo nadaljni razvoj. V nevihtnih nakovalih so nastali fotogenični oblaki tipa mammatus.
Težišče neviht, tudi superceličnih, se je nahajalo nad Zasavjem, nad hribi, zato se odločimo, da ne bomo tvegali s časom in se po dogovoru vrnemo nazaj v Podravje, kjer počakamo razvoj neviht jugovzhodno od prvega sistema. Že kmalu po vrnitvi v Podravje so nad Gorjanci nastale nove nevihte, ki so imele smer preko Posavja v Podravje. Takoj nam je bilo jasno, da bo to vplivalo na razvoj vremena na severovzhodu Slovenije. Ob prihodu prve nevihte nad Podravje se je le ta okrepila in kasneje razvila v nevihtno linijo, ki je potovala v smeri Slovenskih Goric. Odpravili smo se v Slovenske Gorice, kjer smo na območju občine Trnovska vas poiskali lokacijo s pogledom proti zahodu/jugozahodu. Tam smo počakali nevihto in spremljali njen razvoj.
Pogled z Trnovske vasi.
Nevihtna linija se je krepila in se nam hitro približevala, zato se odločimo, da ji pobegnemo v Prekmurje. Ustavimo se v Bakovcih, v bližini avtoceste in počakamo prihod linije z vse lepšim shelf cloud-om. Časa je bilo dovolj tudi za nekaj poziranja.
Avtor fotografij: Jernej Lipovec
Avtor fotografije: Aleš Rozman
Ker je shelf cloud postajal vse lepši in mogočnejši se hitro ustavimo na počivališču Dolinsko, kjer uživamo v fanstastičnem razgledu.
Shelf cloud nas dohiteva, a se ne damo. Nadaljujemo pot v smeri Madžarske. Na hitro se ustavimo še v kraju Doljni Lakoš, kjer opazimo wall cloud. Ta je spremljal središče nevihte nad Prlekijo, kjer se je nahajalo neurje s točo in močnimi sunki vetra. Nevihtno linijo smo nato spremljali tudi po Madžarskem, kjer se najprej ustavimo v kraju Dobri.
Gremo naprej. Ustavili smo se v kraju Eszteregnye, kjer nas shelf cloud tudi dohiti in prehiti. Doseže nas močan naliv z vetrom in številne razelektritve.
Odločimo se, da bomo nevihtni liniji sledili do Blatnega jezera, z željo po fotografiranju razelektritev nad jezerom. V kraju Balatonberény izkusimo presenetljivo topel veter, ki je pihal iz smeri pregretega Blatnega jezera. Nad nami so švigale strele, ki so občasno popolnoma osvetlile pokrajino. Zaradi vetra in dežja je bilo lovljenje strel močno oteženo, a nam je nekaj utrinkov vseeno uspelo ujeti.